Voltak azzal kapcsolatos rémhírek, hogy Magyarország nem tudja biztosítani a szállítási és tárolási feltételeket, Rusvai nagyon reméli, hogy ezek álhírek, mert úgy tartja, a Pfizer-vakcina a jelenlegi tudásunk szerint az egyik leghatékonyabb oltóanyag. Mint fogalmaz, nagyon reméli, hogy nem lesz akadálya annak, hogy a Magyarországra is bekerüljön, mert ez az, amivel „habozás nélkül beoltatná” magát.
Az orosz vakcina és a bizonytalanság
Ezek mellett az oltóanyagok mellett ott az orosz is, amivel kapcsolatosan az elmúlt napokban megszaporodtak a szkeptikus hangok. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora ugyanakkor a Hír TV-nek azt mondta: „abban, hogy veszélytelen, szinte biztosak lehetünk. Az a kérdés, hogy hatékony-e”.
Ezzel kapcsolatosan Rusvai így nyilatkozott: az orosz vakcina alapanyaga (vektorvírusa) egy olyan teljesen ártalmatlan, úgynevezett adenovírus, amivel Európában (így Magyarországon is) sokan fertőződnek évente; és bár nem lesznek betegek ettől az adenovírustól, az ellene kialakuló immunitás miatt az ebből készült koronavírus vakcina nem fog hatni bennük.
Tehát az orosz vakcina is ártalmatlan, de többekben hatástalan lehet.
Mindenesetre Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere csütörtökön bejelentette, hogy elindultak Oroszországba azok a magyar szakemberek, akik az oltóanyag vizsgálatát és a gyártóhelyeket tekinthetik meg. A vakcina vizsgálatát a Nemzeti Népegészségügyi Központ, a Debreceni Egyetem, az Országos Korányi Pulmonológiai, valamint az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet munkatársai végzik. Rusvai ezzel kapcsolatosan hangsúlyozza: a magyar kormány számos vakcinagyártó céggel van tárgyalásban, de konkrét szállítási ütemtervről nem tudunk, ahogy arról sem, hogy melyik vakcinát hoznák be Magyarországra.
Arra a kérdésünkre, hogy mivel lehetne meggyőzni az oltáselleneseket, azt feleli, hogy semmivel: aki úgy dönt, nem adatja be magának, az nem adatja be. Mint mondja,
reméli, hogy az emberek hetven százaléka beoltatja magát,
a nyájimmunitás kialakulásához, vagyis a járvány megállításához ez is elegendő. Ha pedig kialakul a nyájimmunitás, akkor azok, akik nem kérték az oltást, „potyautasként élvezhetik, hogy a lakosság többsége immunis”, és a járvány megszűnik.
Kell-e oltani azt is, aki átesett a víruson?