Az államtitkár az EP-képviselők kérdésére hozzátette, hogy az utóbbi években nyolc magyarországi egyetem esett át hasonló szerkezetváltáson, és ez hét intézményben minden gond nélkül zajlott le.
Az Index beszámolója szerint Upor László, az SZFE leköszönő rektorhelyettese és Milovits Hanna, a hallgatói önkormányzat elnökhelyettese Vidnyánszky Attilával szemben többek között azzal érveltek a CULT előtt, hogy intézményüknek egy kikényszerített átalakuláson kellett keresztül mennie. Azt állítják, hogy mára elveszítették az egyetemük autonómiájával kapcsolatos összes garanciájukat, vagyis magát az egyetemi autonómiát.
Elismerték, hogy velük együtt nyolc magyar egyetem esett át hasonló átalakuláson, lett állami fenntartásúból magánegyetemmé, ám ez a mostani berendezkedés ugyanúgy állami behatást és fennhatóságot jelent, miután a kuratórium tagjait közvetlenül a kormány alá tartozó minisztériumok nevezik ki. Úgy vélik, ezzel megvan az esélye annak, hogy ez a kuratórium beavatkozik az egyetemi életbe, amely az SZFE esetében már meg is történt,
Úgy vélik, a diákok hibába tüntetnek, az egyetem korábbi vezetősége pedig korábban több alternatív javaslatot is megfogalmazott, a tárgyalások során nem hallgatták meg őket, egyetlen kérésüket sem vették figyelembe.
A meghallgatáson állították, hogy a tüntető diákoknak mindeddig sikerült a politikát távol tartaniuk az egyetemfoglalástól és a tiltakozástól, de a kuratórium csak közleményben kommunikál velünk, és akár egy napon belül is megváltoztatják a szabályokat. Panaszkodtak arra, hogy szerintük „arrogáns módon” a kancellár a múlt héten lekapcsolta az SZFE-n az internetet, és bezáratta a termeket, köztük azt, ahol az egyetemfoglalás szervezői demokratikus üléseiket tartották.
A tiltakozók kiemelték, hogy szerintük mindenről a kuratórium dönt, a diákoknak nincs beleszólásunk a jövőjükbe, miközben ők csak nyugodt körülményeket szeretnének ahhoz, hogy tanulhassanak. Az egyetem közösségének szerintük esélye sincs, hogy bármilyen demokratikus lépést érvényesítsen, miközben ők is szeretnének tárgyalni az új fenntartókkal az egyetem jövőjéről, ugyanakkor csak azzal a feltétellel, ha az eddigi tapasztalatokkal szemben egyenlő félként kezelik őket, és figyelembe veszik az érveiket, illetve a kéréseiket – összegzi a tiltakozók álláspontját az Index beszámolója.