Hazamehetett az első, magyar gyártású remdesivirrel kezelt beteg

2020. október 26. 13:06

A vírusszaporodást gátló, infúzióban adható hatóanyagot kórházban fekvő, oxigénkezelést igénylő, súlyos állapotú betegek kaphatják.

2020. október 26. 13:06
null

Elhagyhatta a Semmelweis Egyetem (SE) Pulmonológiai Klinikáján létrehozott járványkórházat az a 75 éves koronavírusos nő, akinek elsőként adták be a magyar gyártású remdesivir készítményt.

Az SE hétfőn azt közölte, a cukorbetegséggel küzdő páciens október 14-én súlyos állapotban, romló köhögése, nehézlégzése és tüdőgyulladása miatt került az egyetem klinikájára, ahol még aznap megkapta a Richter Gedeon Nyrt. által gyártott, remdesivir hatóanyagot tartalmazó koronavírus elleni szert. A betegnél úgynevezett kombinált terápiát alkalmaztak, vagyis a remdesivir mellett szteroidot, trombózis megelőzést és vitaminokat kapott, valamint nagy áramlású oxigénterápiában részesült. A kezelés hatására állapota jelentősen javult, így október 25-én kiengedték az osztályról, otthonában lábadozik – írták.

Közölték azt is, eddig tizenkilenc koronavírusos beteg kapta meg a magyar gyártású remdesivirt a Semmelweis Egyetemen, melynek három részlege, a Pulmonológiai, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás, valamint a Belgyógyászati és Hematológiai Klinika is részt vesz a Richter Gedeon Nyrt. által gyártott koronavírus-gyógyszerrel kapcsolatos klinikai vizsgálatban. A vírusszaporodást gátló, infúzióban adható remdesivir hatóanyagot kórházban fekvő, oxigénkezelést igénylő, súlyos állapotú betegek kaphatják, ugyanakkor súlyos májkárosodás vagy jelentősen beszűkült vesefunkció esetében nem adható. Mint írták, az egyetem klinikáin a koronavírusos betegek magas színvonalú kezelésének szerves része a vérplazma-terápia is, a gyógyult fertőzöttek véréből előállított szérumot eddig hatvanhat beteg kapta meg.

Ezek mellett áprilistól a lélegeztetett betegek komplex terápiás protokolljának kötelező eleme a dexametazon adagolása. Több tanulmány szerint is bizonyos kortikoszteroidok, így a dexametazon az immunválasz csökkentésével hozzájárulhatnak a terápia sikeréhez. Az új evidenciák ismeretében az oxigént igénylő esetekben is kiegészítő terápiaként alkalmazzák a kortikoszteroidokat az egyetemen a koronavírusos betegek esetében. Emlékeztettek, a magyar gyártású remdesivirrel kapcsolatos klinikai vizsgálatok október közepén kezdődtek meg Magyarországon, amelyben mind a négy orvosképző egyetem részt vesz. A remdesivir október 22-től rendelkezik az FDA, vagyis az USA Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerügyi Hivatala minősítésével is.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
duzur
2020. október 26. 19:04
Folyt. hatástalan a fertözés virulens stádiumában és nem csökkenti a halálozásokat. Komolyabb tünetek esetén állítólag a Dexamethason, segít inkább.
duzur
2020. október 26. 18:49
És erröl jelent meg hivtalos közleményben, hogy hatástalan...
luisbathhelena
2020. október 26. 16:51
A cikk képéhez: az elméleti tömbben soha egy beteg se feküdt. Amint a neve is mutatja
scion
2020. október 26. 14:39
az utolsó mondat nem túl biztató, ezek szerint akkor exportálni fogjuk inkább ,mint hogy a magyar betegek széles rétegéhez eljutna.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!