„Ha Ukrajna és a Nyugat eszkalálta a helyzetet, az oroszok mindig emelték a tétet” – sorsdöntő hónapok előtt állunk Demkó Attila szerint
A biztonságpolitikai szakértő szerint van realitása, hogy Putyin leülne tárgyalni a tűzszünetről.
Kaisz Szaid tunéziai elnök Hisem Mesisi belügyminisztert jelölte vasárnap kormányfőnek Eljesz Fahfah helyett, aki a hónap közepén lemondott, és ezzel belpolitikai válságot idézett elő az észak-afrikai országban.
Kaisz Szaid tunéziai elnök Hisem Mesisi belügyminisztert jelölte vasárnap kormányfőnek Eljesz Fahfah helyett, aki a hónap közepén lemondott, és ezzel belpolitikai válságot idézett elő az észak-afrikai országban. A 46 éves, független politikus Mesisi azóta töltötte be a belügyminiszteri posztot, hogy Fahfah kormánya öt hónappal ezelőtt hivatalba lépett. Egy hónapja van arra, hogy megalakítsa kormányát, majd azt a parlamentnek egyszerű többséggel jóvá kell hagynia. Mesisi nem volt azok között, akiket a parlamenti pártok ajánlottak a köztársasági elnöknek jelölésre.
Meg nem nevezett források Fahfah lemondása után elmondták a Reuters hírügynökségnek, hogy az államfő kérte őt erre a lépésre, mert a parlamentben egyre hangosabban követelték menesztését vélt összeférhetetlensége miatt, tudniillik állami megbízásokat elnyerő vállalatok részvényese volt. Fahfah tagadta, hogy szabálytalanságot követett el. A 2019-es parlamenti választásokon első helyen végző, mérsékelt iszlamista Újjászületés Mozgalom (Ennahda) ennek ellenére bizalmatlansági indítvány beterjesztéséhez kezdett el támogatást gyűjteni akkor a parlamentben, ami Fahfah lemondása miatt okafogyottá vált. A törvényhozás nagyon megosztott, így nem biztos, hogy Mesisi koalíciós kormányt tud alakítani, és akkor előrehozott választásokra lesz szükség. Az 2011. évi politikai átalakulások, az „arab tavasz” bölcsőjeként is ismert országban stagnál a gazdaság, miközben süllyed az életszínvonal, és az emberek csalódottak, amit súlyosbít koronavírus-járvány.
Fotó: MTI/ EPA/ Mohamed Meszara
(MTI)