Magyarországnak fontos kérdésben sikerült megfutamítania Brüsszelt
Csatát nyertek az európai gazdák, de a háborúnak még nincs vége.
Az 51,5 milliárd eurónyi összes uniós forrás a 2018-as GDP közel 35 százalékát teszi ki.
A jelek szerint nem véletlenül maradt el idehaza az a kormányzati bejelentés, hogy konkrétan mennyi EU-s pénzt tudott kiharcolni Magyarországnak 2021-2027 közöttre Orbán Viktor kormányfő vezetésével a magyar stáb a maratoni EU-csúcson, számol be a Portfolio. A koronavírus miatti helyreállítási alapból ugyanis kalkulációk szerint az eredeti tervnél 2,4 milliárd euróval kevesebb támogatást kaphat majd Magyarország, és valószínűleg ezt kompenzálja túl az a „valamivel több, mint 3 milliárd euró” felzárkóztatási többlettámogatás, amit a kormányzati kommunikáció szerint sikerült kiharcolnia a miniszterelnöknek. Még ezzel együtt is borzalmasan nagy összegről, 51,5 milliárd eurónyi összes uniós forrásról beszélhetünk, ami a 2018-as GDP közel 35%-át teszi ki és a portál által vizsgált öt régiós ország közül a második legnagyobb arányszámot jelenti a románok után.
3 milliárd euró többlet – Konkrétumok nélkül
Míg a lengyel és a román kormány legalább részben elmondta, hogy mennyi EU-s pénzre számíthatnak a gazdasági szereplők 2021-2027 között az új helyreállítási alapból (NextGenerationEU) és a normál uniós költségvetésből, addig idehaza a kormányfő és Varga Judit igazságügyi miniszter csak annyit jelzett, hogy 3 milliárd euróval több uniós támogatást sikerült kiharcolni.
De azt, hogy mihez képest kell ezt érteni és mennyi így a ténylegesen várható forrás, még mindig nem tudjuk.
Azt még az EU-csúcs zárása utáni órákban megfejtette a Portfolio, hogy valószínűleg a magyar emberek szegénységére hivatkozó mondattal tudta elérni ezt a 3 milliárd eurós pluszt a kormányfő, és még aznap készített egy óvatos becslést arra, hogy a különböző csatornákon át mennyi EU-s pénz várható. Akkor azt kalkulálta, hogy a mostani ciklus 39 milliárdjához képest 52,8 milliárd euróra, azaz mintegy 35 százalékkal többre számíthat az ország és ehhez még hozzájön a magyar állam mintegy 10 milliárd eurónyi kötelező kiegészítése.
Orbán Viktor múlt pénteki rádióinterjújában a Portfolio óvatos becsléseire hivatkozva vezette fel a témát a műsorvezető, de végül nem mondott konkrét számokat a kormányfő. Csak arról beszélt, hogy a normál EU-s pénzek és a helyreállítási alap együtteseként nő az elosztható forrás az egész EU-ban és így Magyarországon is, illetve azt emelte ki konkrét számok bemondása nélkül, hogy az EU-csúcs eredeti „igazságtalan javaslatához” képest „háttérben kötött megállapodásokkal” és kialakított helyzetek segítségével valamivel több, mint 3 milliárd euró pluszt sikerült a tárgyalási csapatával együtt kiharcolnia.
(Portfolio)