Egy tányér méz Gyimesközéplokon – az én Trianonom

2020. június 03. 07:20

Székely kedvesem úgy kanalazta a mézet, hogy közben folytak a tányérba a könnyei. Értettem őt. Azt siratta, hogy nincs hazája.

2020. június 03. 07:20
Joó István
Joó István

A Mandiner szerzőinek Trianon-cikksorozata a 100. évfordulón

 

Csak elmondom már egyszer, a rablóbéke századik évfordulójának tiszteletére, miért lett mézédes Erdély. Mármint számomra, aki – egy nyolcvanas évekbeli, Erdély-járó fiatalhoz illően – de

Orbán Balázs műve rövidített kiadásának példányait...

Az Erdély-élmény nekem Sepsiszentgyörggyel kezdődött, de vendéglátónk rokona révén mindjárt Gyimessel folytatódott. A 80-as évek közepén aztán már kifejezetten egy gyimesközéploki családhoz jártunk ki mi, pesti barátok. Fent a hegyekben, a család borjúnyi csángó kutyák őrizte nyári szállásán, ahova egy szádán (ottani jelentése szerint olyan hegyi úton, amely mellett patak folyik) jutottunk el, éldegéltünk egy-két hetet. A hegyoldalban kaszálni tanultunk, takartunk (szénát gyűjtöttünk), még kokojzát (fekete áfonyát) is szüreteltünk. Mikor ránk esteledett, az istálló fölötti hiúban (padláson), szénaágyon aludtunk el.

Nyolcvanas évek mélye: kazettás magnóval gyűjtöttünk fel népdalokat Tankó Imre házigazdánk feleségétől, aki a vajköpülés mesterségével is megismertetett minket. Egyik gyermekük, egy nyolcéves forma kisfiú, akkorát tudott cserdíteni az ostorral, hogy a szomszéd hegyről visszhangzott. A család nem félt a szekusoktól, pedig volt a faluban besúgó, aki sorra jelentette föl a magyarországiakat fogadó helybélieket; ezek aztán nagy büntetéseket fizettek.

Én addig-addig vonatozgattam Csíkszeredára, hogy onnan busszal Gyimesbe jussak, míg

egyszer a szemközti ülésre huppant egy gyergyóditrói kislány, zöldes hiúzszemekkel.

Na, attól kezdve Ditróba „egyirányúsodtak át” erdélyi útjaim. 

'88 körül lehetett, a legsötétebb Ceaușescu-diktatúrában, hogy székely kedvesemnek meg akartam mutatni Gyimest, ami neki eladdig kimaradt az életéből. Büszke voltam előre, hogy ez az „ezeréves határ” környéki tájegység – ahol a magyarság egyetlen olyan darabja él, amely igazi havasi gazdálkodást folytat – az én kalauzolásommal tárul majd föl neki.

Csíkszentdomokos és Balánbánya között valahol van (volt) egy erdészút. Onnan indulva, hatalmas gyalogtúrával, mely már-már nem is természet-, hanem kozmikus élmény, az Egyeskő mellett is elhaladva, egyszer csak megérkeztünk Gyimesközéplokra Tankó Imréék házához. A kiskölyökből már szinte legény lett, örült nekünk, de visszafogottabb volt a korábbinál. Furcsa, de feszengett az édesapja is. Saját kertjükben állandóan körbetekintgettek. Csak kibökték halkan, hogy

nemrég őket is besúgták, amiért pestieket láttak vendégül,

és nagy büntetési összeget fizettek emiatt. 

Imre bátyám mégis behívott engem és menyasszonyomat a házba. Asztalhoz ültetett minket, elénk tett két tányért. Nem gondoltam volna arra, ami következett… Saját maguk pergette mézet csurgatott a tányérokba, nagykanalat adott hozzá, és azt suttogta: „Használják!” Nehéz volt nekem azt az édes mézet magában enni, de azt mutattam, sőt mondtam is rekedtesen, hogy nagyon ízlik. Tudtam, mekkora érték ez a méz, mind önmagában, mind a keserves politikai helyzet, a csángók megfélemlítése miatt. Rásandítottam székely kedvesemre, és elszorult a szívem: úgy kanalazta a mézet, hogy közben folytak a tányérba a könnyei. Értettem őt. Azt siratta, hogy nincs hazája...

Eljött a felemás rendszerváltozás Romániában is, nem az erdélyi lány lett végül a feleségem. Nem is jártam ki többet, Erdély annyira fájdalmasan emlékeztetett arra a „se vele, se nélküle” távkapcsolatra. Azt hiszem,

igazából ő Magyarországba, én Erdélybe voltam szerelmes,

azért nem vettük észre sokáig, hogy nem illünk eléggé össze. De azt a jó szívvel adott, tányérból kanalazott színmézet sose feledem. Ez az emlék köt össze örökre minden székellyel és csángóval.

(Nyitókép: MTI Fotóbank. Helyiek szekéren közlekednek Gyimes egyik hegyi legelőjén, Gyimesközéplok határában.)

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Fehér Agyar
2020. június 04. 09:43
Egy sor erdélyi-magyar "vegyes" házasságot kötő ismerősöm van, mindkét felállásban (erdélyi nő-anyországi férfi és fordítva). Bármelyik felállásban, az erdélyi fél számára a kettős állampolgárság bevezetése előtt a kapcsolat fontos vonzereje volt a másik házasuló fél magyar állampolgársága, illetve annak esetlegesen meglévő egzisztenciája (anyaországi lakás, állás). Sokkal jobb most, hogy már a határon túliak is lehetnek magyar állampolgárok, nem ennek alapján kell egy olyan fontos kérdésben döntést hozni, mint a párválasztás.
még fokozza
2020. június 04. 08:14
A székelyek között sok a rühös.
Menhetten
2020. június 03. 14:26
Már vagy 5 generáció ebbe született, és nekik ez történelem. Ahogy István király és az 1000 éves múlt. Miért kell ezt folyton hisztériásan felemlegetni? Az Osztrákok sem rágódnak ezen, de még Velence is hozzájuk tartozott, mégsem kárognak fenyegetve az Olaszokat. Bosznia-Hercegovinát sem követelik vissza. Itt az Osztrák-Magyar Monarchiát osztották fel a győztesek, és győztesek döntenek minden háborút követően. Ugyanígy tettek a II. világháború győztesei is. A Szovjetek Sztálinnal az élen és a nyugat Amerika támogatásával. Ha Sztálin azt mondj, hogy Magyarország nem kell neki, akkor maradhattunk volna a nyugati tömbben.
u.cserkész
2020. június 03. 12:05
A Gyimes. Többször jártam arra, szép, kedves vidék a maga dimbes-dombos , ligetes tájegységével. Volt szerencsém találkozni Berszán Lajos atyával, Gyimesfelsőlokon, aki a semmiből magyar iskolát és kollégiumot teremtett. És hallgattam a székely emberek okos, vallásos énekét: "Békét a szívünknek, békét családunknak, békét nemzetünknek, békét a világnak". Igen, ebben a sorrendben!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!