A héten bejárta a sajtót, hogy a járvány okozta gazdasági krízis miatt a BMW egy évvel elhalasztja a debreceni központ megnyitását, ezt azonban Szijjártó Péter külügyminiszter cáfolta. Mi az igazság, tényleg csúszik a beruházás?
Induljunk kicsit korábbról. A gyárépítés bejelentésétől kezdve érzékelhető volt, hogy a magyar sajtó egy része ellenérzésekkel fogadja a beruházást, és amikor csak lehetett, bizonytalanságot generált a projekt körül. Egy ilyen hatalmas beruházás eleve számos bizonytalansággal, újratervezéssel, módosításokkal jár, különösen, ha ez a folyamat egy rendkívüli világgazdasági helyzetben zajlik. Egy nyilatkozat – sajtó általi – átértelmezése vagy egy kijelentés félrefordítása, főleg, ha az szándékosan történik, nem tesz jót egy ilyen nagy horderejű, nemcsak Debrecen, hanem az ország szempontjából is kiemelkedő beruházásnak. A BMW-gyár körüli legutóbbi sajtóhírek kapcsán megállapíthatjuk , hogy egyes sajtóorgánumokat kevéssé érdekli a valóság vagy az ország érdeke, így ebben a konkrét ügyben nem is tekinthetőek hiteles, mértékadó hírforrásoknak. Ezt tapasztalhattuk a héten, amikor a média velünk nem szimpatizáló része tort ült a debreceni beruházás fölött. Pedig a BMW vezetői mindössze annyit kommunikáltak, hogy a kedvezőtlen világgazdasági folyamatok ellenére is elkötelezettek a debreceni gyár építése mellett, de a kereslet tükrében egy évvel elhalasztják a gyár magyarországi megnyitását. Senki egy szóval nem mondta, hogy leáll bármilyen építési folyamat, mint ahogy azt sem, hogy nem épül fel a gyár Debrecenben. Fontos kiemelni, hogy
a debreceni önkormányzatnak a BMW-vel kötött megállapodását nem befolyásolja sem a járványhelyzet,
sem pedig a napokban tett bejelentés, az ipari övezetben jelenleg is dolgoznak. Ebben a hónapban zárjuk a 400 hektáros területen belüli munkálatokat, és átadjuk azt a BMW-nek további fejlesztésre.
Milyen intézkedéseket hoztak a város vezetőiként a gazdasági helyzet stabilizálására?
A járvány miatti gazdasági visszaesés Debrecent is érzékenyen érintette, de azt gondolom, hogy erős gazdasági alapokkal rendelkezünk és úrrá leszünk a nehézségeken. A Debreceni Vagyonkezelő esetében az elsők között voltunk, akik bejelentették, hogy azoknál a tagvállalatoknál, amelyek jelentős bevételkiesést szenvednek el, ilyen a Debreceni Gyógyfürdő Kft. a fürdőivel és a bezárt szállodáival, a parkolási cégünk, a közlekedési vállalatunk vagy az ingatlanokat kezelő Cívis Ház Zrt., ott nem lesz létszámleépítés, és megvédjük a munkahelyeket. Azonban ennek finanszírozása érdekében átütemeztük a Vagyonkezelő beruházásainak egy részét. Nem tettünk mást, mint amit a likviditás biztosítása és a munkavállalók védelme érdekében a nagy multinacionális vállalatok is tesznek.