„Ez nem önkényuralom!” – Gulyás-Schiffer vita a Mandiner hetilapban
2020. május 21. 07:55
Hogy áll a polgári Magyarország, az alkotmányos demokrácia ügye, milyen a politikai kormányzás Fidesz módra – és pontosan mi a Nemzeti Együttműködés Rendszere? E heti lapszámunkban vitainterjút olvashatnak Gulyás Gergely kancelláriaminiszterrel és Schiffer Andrással, az LMP volt társelnökével.
„Ha a rendszerváltoztatás óta eltelt harminc évet nézzük, akkor kijelenthetjük: a 2011–2012-től mostanáig, a koronavírus-válságig tartó időszak minden objektív mutató szerint az ország legsikeresebb szűk évtizede volt” – hangsúlyozza Gulyás Gergely, aki szerint a 2010 előtti időszakkal ellentétben most országépítő kormányzás zajlik.
Bár Schiffer András elismeri, hogy a 2010-es választás idején több szempontból fordulópont előtt állt az ország, a hetvenes-nyolcvanas évekből itt maradt érdekkijáró, a demokratikus legitimációtól elválasztott kormányzati praxisára szerinte Orbán Viktor rendkívül brutális választ adott. „Tíz éve abszolutizálja a pillanatnyi többség uralmát, miközben véget vetett annak, hogy a miniszterelnök személyétől független, adott esetben külföldi lobbicsoportok rángassák a politikai kormányzást” – hívja fel a figyelmet.
Annak kapcsán, hogy sokak szerint a Fidesz egyik legnagyobb gyengesége az őszinte és nyílt belső kritika hiánya, a miniszter leszögezi: a pártban mindig sokan voltak és ma is sokan vannak, akik a legélesebb kritikát is megengedik maguknak. Úgy véli, hogy a parlamenti viták kiüresedéséről az ellenzék tehet, hiszen „ma már azért is hálásak lehetünk, ha az ellenzék egyszerűen csak becsületsértő módon gyalázza a demokratikusan választott közjogi méltóságokat az Országgyűlésben, és nem fizikai értelemben veri szét a parlamenti ülést”.
„Való igaz, hogy az utóbbi években sok esetben már csak arra történik kísérlet, hogy miként lehet élőzni egy-egy politikusi kiro- hanást a Facebookon. Ugyanakkor az, hogy milyen a parlamenti viták színvonala, mindig a hatalmon lévő felelőssége – ez így volt 2010 előtt is” – mutat rá az LMP volt politikusa.
Az interjúban szó esik a kormány kommunikációjáról is, amivel kapcsolatban Gulyás elismeri: a közéleti diskurzus színvonala kétségtelenül hanyatlott, de szerinte az intellektuálisan értékelhető megszólalásokat a politikai szereplők közül a kormánypártok oldalán lehet leginkább találni.
„Az, hogy ilyen színvonalú és összetételű ellenzék van ma Magyarországon, jelentős mértékben a lebutított, ostoba és rendkívül agresszív kormányzati propaganda termése” – mondja Schiffer, aki szerint az ellenzékkel az alapvető probléma, hogy az MSZP és az SZDSZ utódpártjai semmilyen módon nem reflektálnak a 2002 és 2010 közötti katasztrófakormányzásra.
A felek kitérnek az Állami Számvevőszékre és az ügyészségre is, utóbbi kapcsán Schiffer András szerint arra lenne szükség, hogy a szervezet kerüljön a kormány alá, így a választók a kabinet büntetőpolitikájáról is véleményt mondanának a fülkében.
„Ha a politikai realitást zárójelbe tesszük, akkor felettébb vitára alkalmasnak tartom ezt a véleményt. A valóság viszont az, ha most az ügyészséget a kormány alá rendelnénk, némi iróniával az ENSZ Biztonsági Tanácsát hívnák össze” – hangsúlyozza Gulyás Gergely.
Magyarország uniós megítélése kapcsán a kancelláriaminiszter kifejti: a kritikák és a brüsszeli elit magyarellenessége abból adódik, hogy Európában van egy uralkodó eszmeáramlat, amely 21. századi intoleráns liberalizmusként írható le. „Az már csak a Jóisten humorérzékét dicséri, hogy az alternatíva, amelyért küzdünk, az EU alapító atyáinak gondolati világával egyező kereszténydemokrata politikai alapállás” – hívja fel a figyelmet.
Az LMP volt társelnöke szerint jogos kritika bőven megfogalmazható, a Sargentini-jelentés nem tartozik ebbe a tartományba. Úgy látja, a jogállamiságinak tűnő vita mélyén súlyosabb dolog húzódik, nevezetesen, hogy valójában „Európa közepén uniós csatlakozás címén gyakorlatilag új gyarmatosítás zajlott, ennek isszuk a levét”.
Az interjúból kiderül az is, hogy Gulyás Gergely a gazdaságpolitikai, a családpolitikai és a nemzetpolitikai eredményeket tartja az elmúlt tíz év legnagyobb sikerének. Schiffer András szerint bár utóbbiban történtek fontos lépések, és a közbiztonság is érezhetően javult, de a gazdasági eredmények felszínesek. „Nem az a probléma, hogy a közszolgáltatásokból, a média- és bankszektorból jelentős mértékben kiszorították a külföldi tulajdont. De tartom: a globális nagytőkének nem az értékteremtésre képtelen hűbéri rendszer, hanem az erősödő helyi gazdaság, szövetkezetek és a kreatív kistulajdonosi réteg lehet az alternatívája”.
A házelnök szerint a parlamentben megszűntek az érdemi viták: azonnali kérdések órája helyett azonnali sértések órája lett. Ukrajna pedig akár unión kívül, akár belül lesz, vazallus állammá válik. Kövér Lászlóval Szalai Zoltán beszélgetett.
„A Tisza Párt biológiai értelemben ugyan egy generációval fiatalabb, mint a DK, de „Magyar Péter Gyurcsány Ferenc gyermekeként marad velünk” – mondta a miniszter.
"...az, hogy milyen a parlamenti viták színvonala, mindig a hatalmon lévő felelőssége ..."-mondja Schiffer, ami így marhaság: ki biztosítja a megfelelő színvonalat, ha Szabó Tímea éktelen ordítozásba kezd?