Ivan Krastev a bulgáriai Centre for Liberal Strategies elnöke, a New York Times újságírója, a mainstream liberális világpolitikai nézetek nemzetközileg ismert képviselője.
Krastev a New Statesmanben megjelent cikkében („The seven early lessons of the global coronavirus crisis”), a koronavírus-válság globális hatásait összefoglalva arra mutat rá, hogy az erős kormányzás iránti igény megnő, valamint a nemzetállamok szerepe megerősödik, amelyet a járvány terjedésének megállítására hozott nemzetközi mozgást korlátozó intézkedések tesznek lehetővé.
A járvány ezáltal az EU alapelveit kérdőjelezi meg,
amellyel átalakulhat a brüsszeli politika.
„Érdekes időket élünk. Nem tudjuk, mikor ér véget a Covid-19 világjárvány; nem tudjuk, hogyan ér véget; és jelenleg csak találgathatunk annak hosszú távú politikai és gazdasági hatásaival kapcsolatban” – írja a szerző.
A koronavírus-járvány hosszú távú következményeit a járványra adott eddigi reakciókra alapozva Krastev hét pontban foglalta össze.
Elsőként arra mutat rá, hogy a koronavírus-krízis következtében az embereknek nincs más választásuk, mint rábízni az államra a kollektív védelem megszervezését a pandémia ellen, valamint a gazdaság megmentését egy újabb válságtól. Míg a 2008-as recesszió idején a piac iránti bizalmatlanság nem vezetett a nagyobb mértékű állami beavatkozás igényéhez, a pandémia fényében az emberek kormányzati intézkedésektől való függősége lehetővé teszi a nagyobb hatalommal bíró állam visszatérését.
Második pontjaként
Krastev arra hívja fel a figyelmet, hogy a világjárvány hatására a nemzetállamok EU-n belüli szerepe megerősödik,
a határok varázslatát demonstrálja, valamint szerinte a nacionalizmus – nem az etnikai, hanem a területi nacionalizmus – újra teret nyer, amelyet az országok és egyének között felhúzott falak tesznek lehetővé.
Ezen felül a koronavírus-válság visszaállítja az emberek gazdasági és menekültválság kapcsán megtépázott bizalmát a szakértőkben, a tudományban.
Krastev továbbá valószínűnek látja, hogy a kínai típusú, adattömegekre épülő „big data autoritarianizmus” nagyobb támogatottságot fog nyerni, ugyanis Kína fellépése a járvány ellen – amelynek középpontjában az állampolgárok mozgásának szigorú szabályozása és felügyelete áll –, hatékonyabbnak bizonyult, mint egyes nyugati államok stratégiája. Következésképpen a válságot követően
lehetséges, hogy Kína át fogja venni az Egyesült Államok vezető szerepét a globális politikai arénában.