Prohászka és az Ébredő magyarok – tanulmányok a hazai zsidóság történetéből

2020. március 21. 14:16

Hogyan viszonyult Prohászka a radikális politikai körökhöz? Hogyan szervezte meg magát a zsidóság Magyarországon a második világháború után? Új tanulmánykötet jelent meg a Magyar Zsidó Történeti Intézet kiadásában.

2020. március 21. 14:16
Veszprémy László Bernát
Veszprémy László Bernát

Érdekfeszítő tanulmánykötet jelent meg a Magyar Zsidó Történeti Intézettől, mely tizenhat tanulmánnyal, három forrásközléssel és az intézet Facebook-oldalán korábban megjelent recenziókkal gazdagítja a zsidóság történetéről eddig megjelent magyarországi irodalmat. A kötet főszerkesztője Gecsényi Lajos korábbi intézetigazgató volt, szerkesztője Fazekas Csaba történész.

Csősz László és Fiziker Róbert történészek a vérvádak és a zsidókérdés megjelenését vizsgálták a pozsonyi Westungarischer Grenzbote lapjain 1882-ben. Izgalmas részlet, hogy

Fazekas Csaba történész Prohászka Ottokár és az Ébredő Magyarok Egyesületének kapcsolatát vizsgálta tanulmányában, amely fontos és eddig kevéssé feldolgozott fejezete a székesfehérvári püspök életének. Érdekes összehasonlítás lenne megvizsgálni a korszak másik nagy hatású katolikus papjának, Bangha Bélának hasonló kapcsolatait, ugyanis az 1921-es év végére Banghát hevesen támadta rendszerkritikus megszólalásaiért az ébredő sajtó; míg Prohászkát éltette. Fazekas tanulmánya nagy hiányt pótol, a szerző Prohászkával foglalkozó új forráskiadásával még foglalkozunk.

Kovács Tamás hasonlóan lényeges, ám kevéssé ismert kérdést, Hain Péter állambiztonsági rendészetének működését vette górcső alá. A Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékhely igazgatója kellő alapossággal vizsgálja meg a szervezet létrejöttét, szerepkörét, a háborús események előrehaladtával történő váltakozását. Remélhetőleg egyszer majd olyan monografikus feldolgozása is lesz Hain tevékenységének, mint amilyet Müller Rolf adott nemrég Péter Gáborról.

Zima András történész, a cionizmus kutatója a zsidó közösségi újjáépítési stratégiákat vizsgálta a budapesti zsidó sajtóban a háború utáni évekre koncentrálva. A sajtópropaganda koalíciós időszakbeli helyzetét bemutatva és a sajtóforrásokat szemlézve átfogó képeket kaphatunk az eltérő stratégiákról az újjáépítés terén. Zima konklúziója, hogy

baloldali, etnicista irány dominált a korabeli zsidó sajtóban

– kivéve a mai Likud szellemi elődjének tekinthető mozgalom, a Betár kiadványait –, mely főleg a neológ vezetést bírálta.

A kötet fontos forrásközléseket is tartalmaz, többek között Végső István, a Clio Intézet történész kutatója közölte Práger Miklós kiskunhalasi hitközségi életre vonatkozó emlékezéseit, illetve Zinner Tibor történész közölte Bauer Miklós zsidó ellenálló emlékeit az 1943–’44-es évekről. Természetesen a kötet számos egyéb izgalmas tanulmánnyal rendelkezik, a fentiekben pusztán a széleskörűbb érdeklődés szempontjait figyelembe véve emeltünk ki párat. A kötetet a Magyar Zsidó Történeti Intézet munkatársainak első évi működése során keletkezett írásai és recenziói zárják.

***

Tanulmányok a magyarországi zsidóság történetéből. Szerk. Gecsényi Lajos (Budapest: Milton Friedman Egyetem Elnöke, 2019)

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
koronaszepe
2020. március 21. 23:20
A régi vicc jut eszembe: - Képzeld - panaszolja fel az egyik hitsorsos a barátjának -, elküldtem a fiamat Izraelbe, hogy ismerkedjen egy kicsit az ősökkel, a hagyománnyal, minden rendben is volt, de keresztényként jött haza! -Nagyon érdekes amit mondasz! Nekem is van egy fiam, és is így tettem, és Ő is keresztényként tért haza Izraelből! Tanakodnak, nem értik, megbeszélik, hogy elmennek a rabbihoz. -Rabbi, képzeld hogy jártunk, mindketten elküldtük a fiunkat Izraelbe, hogy ismerkedjenek a kultúránkkal, a hagyományainkkal, a szent helyeinkkel, és mindketten keresztényként tértek haza! -Nagyon érdekes amit mondtok, én pontosan így jártam az én fiammal! Tanakodnak, nem jutnak semmire, mire azt mondja a rabbi: imádkozzunk a teremtőhöz, abból baj nem lehet. -Mennyei Atyám, elküldtük a fiainkat Izraelbe, hogy ismerkedjenek a kultúránkkal, hagyományainkkal, de keresztényként tértek vissza atyáikhoz. Mire a teremtő: - Nagyon érdekes amit mondtok, nekem is volt egy fiam, én is elküldtem Izraelbe...
matykox
2020. március 21. 18:47
HA már Prohászka így szóba került, hadd kérdezzek mán rá: a Zinner által ismertetett "Bauer Miklós ellenálló" csak nem a később elhíresült "KÖrmös BAUER"???
BőröndÖdön
2020. március 21. 18:44
Kit érdekel ez ?!
Jack Reynor
2020. március 21. 18:13
Persze hiányérzetemnek és csalódottságomnak is hangot kell adnom. Nyúlfarknyi tanulmányok foglalkoznak százkötetes monográfiasorozatot érdemlő témákkal, mint pl. a vérvádak és a kiskunhalasi hitközség élete.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!