„– Az euroszkeptikusok gyakran érvelnek azzal, hogy az európai intézmények és az állampolgárok között hatalmas a távolság. Azt látjuk, hogy a populisták és a szélsőjobboldaliak számos országban erősödnek. A spanyol választáson a VOX megduplázta parlamenti székeinek számát. Mi történt?
– Tényleg erősödtek ezek az erők, de nem tudták átvenni az uralmat az európai intézményekben. Az európai választások kampánya alatt arról beszéltek, hogy elpusztítják Európát. Azt mondták, hogy jobb, ha minden ország önálló. A választók viszont az ellenkezőjét akarták. Igen, ezeknek az erőknek komoly támogatottsága van egyes országokban, általánosságban viszont úgy látszik, hogy a közös európai gondolat még mindig nagyon erős.
– Az Európai Parlament úgy döntött, hogy karanténba helyezi a szélsőjobboldali EP-képviselőket. Úgy gondolja, hogy az emberek által megválasztott parlament egy részének elszigetelése indokolható döntés?
– Ez nem hatalommal való visszaélés, ez a demokrácia. Így működik a parlament: van a többség és a kisebbség. Az Európa-párti erők úgy döntöttek, hogy a nacionalistákat vissza kell fogni. A nacionalizmus egy vírus a kontinens számára, Európának erősnek és egységesnek kell maradnia.
– Ha már a nacionalizmusról beszélünk, Drezdában náci vészhelyzetet hirdettek, miközben egy Holokauszt-túlélő olasz szenátort testőrök kísérnek az őt ért fenyegetések miatt. Ezek annak a jelei, hogy az európai értékek válságban vannak?
– Nem, pont ezekkel az értékekkel válaszolunk az ilyen jelenségekre. Ha nem lennének európai értékek, a szenátort fenyegető emberek erősebbek érezhetnék magukat. De ők elszigeteltek, bennünket pedig megerősítenek az értékeink.
– A brexit a zavarodottság megtestesítője, de az euroszkeptikus érzületeké is. Jean-Claude Juncker, az Európa Bizottság elnöke nemrég azt mondta az Euronewsnak, hogy a britek mindig is csak részmunkaidőben voltak európaiak. Ön mit gondol erről?
– Ez így igaz. Számunkra persze ez egy fájdalmas dolog. Azt gondoltuk, hogy soha nem jutunk el idáig, de tiszteletben kell tartanunk a brit állampolgárok döntését. Természetesen jobb lenne egy megállapodásos brexit, mint egy rendezetlen kilépés. Ugyanezt mondjuk Boris Johnsonnak is: mindenki egy rendezett brexittel járna jobban.”