„Nem, nem az egykori Teenager party és a hozzá hasonló népszerű műsorok iránti nosztalgia szülte az ötletet, hanem a liberális köröknek az a meggyőződése, hogy Magyarországon súlyos veszélyben a sajtószabadság, és az egyensúly helyrebillentésére van szükség, egy olyan küldetés teljesítésére, hogy úgymond nyugatbarát, független híreket vigyenek oda, ahol azok nem megfelelő arányban szerepelnek.
A legutóbbi ezzel kapcsolatos tájékoztatás a New York Times hasábjain jelent meg szeptember 6-án, budapesti stringerük, Benjamin Novak tollából. Nem haszontalan tudnunk, hogy a szerző Budapesten élő amerikai magyar, a The Budapest Bacon (Pesti Szalonna), egy angol nyelvű hírportál társalapítója, aki saját meghatározása szerint a magyar demokrácia állapotára fókuszál, a jogrendben és a civil társadalomban tapasztalható visszásságokkal, valamint az állam és az egyház viszonyának vizsgálatával foglalkozik. Novak emlékeztet rá, hogy a Szabad Európa rádiót az Egyesült Államok hozta létre a hidegháború idején és működtette a kommunizmus által megszállt országok számára, amelyekben a diktatórikus hatalom jelentősen korlátozta az információáramlást. A Magyarországra irányuló adást, mint ismeretes, a berlini fal leomlása után három évvel, 1993-ban szüntették meg, mivel úgy vélték, a küldetését teljesítette. Napjainkban pedig az Egyesült Államok Globális Médiaügynöksége véli úgy, hogy ismét veszélyben van a vélemény- és sajtószabadság hazánkban, és úgy tartja, fel kell éleszteni a SZER szabadságharcos küldetését, jelesül hogy független tájékoztatást juttasson el oda, ahol a szabad sajtót betiltották, vagy nem teljes egészében működik.
Novak Budapestről keltezett cikke ismerteti, miképpen írta át a Fidesz az alkotmányt, hogyan manipulálta a választási törvényt, rendítette meg az igazságszolgáltatás függetlenségét, nem utolsósorban hogyan vonta ellenőrzése alá a kormány a sajtót. Azt a sajtót, »amely ma a gyűlöletbeszédnek, az etnikai identitás politikájának és az összeesküvés-elméleteknek a központosított erősítője, amely antiszemita húrokat is megszólaltat, és szélsőséges retorikát használ a párt bázisának bővítésére«. A szerző hozzáteszi: a SZER Magyarországra való visszatérése borsot törhet a Trump-kormányzat orra alá, mivel bírálatnak is tekinthető Washington Orbán Viktorral kapcsolatos politikáját érintően. Nem véletlen, hiszen Trump szövetségesként tekint Orbánra, idén májusban fogadta is a Fehér Házban, miközben a világsajtó – mint hangsúlyozza a cikk – élesen bírálja a magyar kormányt tekintélyelvű viselkedése és a Kremllel, illetve Kínával ápolt szoros kapcsolatai miatt.”