Csík János és kaukázusi zenék a Kecskeméti Népzenei Találkozón

2019. szeptember 10. 10:41

Többek közt Agócs Gergely magyar zenei párhuzamokkal teli kaukázusi gyűjtését mutatja be Kecskeméten a Fonó Zenekar.

2019. szeptember 10. 10:41
Szilvay Gergely
Szilvay Gergely

Idén 29. alkalommal várja a népzene szerelmeseit a Kecskeméti Népzenei Találkozó a Hírös Agóra szervezésében. A Kálmán Lajos népzenekutató alapította nagy múltú programsorozat egyedülálló a maga nemében, a szervezők nagy figyelmet fordítanak a kodályi örökség és szellemiség megőrzésére, amely mind a közönség- mind pedig szakmai programokban megmutatkozik. Négy napra hatalmas népzenei fesztivállá válik Kecskemét, vendégül látva számos adatközlő népzenész és énekes mesterünket a Kárpát-medence több tájegységéről, különleges koncertek, előadások és táncházak várják az érdeklődőket, amelyek nagy része ingyenes, az iskolákban rendhagyó népzene órákat tartanak. Megrendezik a VII. Kecskeméti Prímásversenyt is, amelyre idén táncházzenész hegedűsök jelentkezhettek. A Találkozó együttműködő partnere a Hagyományok Háza.

A találkozó már csütörtökön és pénteken napközben elkezdődik Kecskemét iskoláinak rendhagyó népzeneóráival, amelyet a Találkozóra meghívott hagyományőrző mesterek tartanak a gyerekeknek, fiataloknak. Erre a különleges oktatási programra már hónapokkal előre jelentkeznek az iskolák, hogy vendégül láthassák az énekeseket, zenészeket és táncosokat.

A Hírös Agórában csütörtökön megnyílik Nagy Mari és Vidák István nemezkiállítása, majd 19.00 órától Csík János és a Mezzo formáció lép fel a Deák téri szabadtéri nagyszínpadon. Zenéjük sajátos keveréke a népzenének és a formáció tagjaihoz köthető más műfajoknak, amelyekből a Csík Jánostól megszokott zenei igényességgel születnek szerethető és magával ragadó muzsikák.

Minden évben kiemelt eseménye a Találkozónak a hagyományőrző gálaműsor, amelyre több tájegységről hívnak népzenész és énekes mestereket. Idén az Alföld, a Dunántúl, Erdély és a Felföld hagyományőrző népzenészeivel találkozhat a Hirös Agóra közönsége szeptember 20-án, pénteken este a Tanúhegyek című gálaműsorban. A színpadi produkciót táncház követi a Góbé zenekarral és Berecz Istvánnal.

Az Agócs Gergely vezette Fonó Zenekar Atyai ág című produkcióval egy több évtizedes gyüjtőmunka eredményét, a magyar népzene Kodály által kijelölt, keleti irányú kapcsolatait tárja a közönség elé a Hírös Agórában szeptember 21-én, szombaton este Dagesztánból, a Karacsáj-Cserkesz Köztársaságból, a Kabard-Balkár Köztársaságból és Baskortosztánból érkező énekes és zenész vendégeikkel. Az esten fellép többek között Arszlanbek Szultanbekov énekes és dombra-játékos is, aki A Mongol című Oscar-díjra is jelölt nemzetközi produkció zeneszerzőjeként vált ismertté Ázsia-szerte. Az Atyai ág című produkciót táncház követi, ahol a talpalávalót a Parapács zenekar húzza.

Az idei fesztivál tematikája több ponton is kapcsolódik népzenei rokonságunk témájához. A szervezők a rendezvényhez minden alkalommal konferenciát is kapcsolnak, mely az idén az Él-e még a népzene? – Népzenei terepkutatás a XXI. században címmel és tematikával várja az érdeklődőket. Itt az előadók többek között a magyar népzenei keletkutatás legfrissebb eredményeit is ismertetik.

Szombaton rendezik meg a Hírös Agórában a VII. Kecskeméti Prímásversenyt, amelyre idén táncházzenész hegedűsök jelentkezhettek. A nyertes díja egy különleges, egymillió forint értékű magyar mesterhegedű, amelyet szombaton este adnak át a Hírös Agórában. 

A szabadtéri színpadon is különleges programok várják a közönséget:

Péntek délután a Rendhagyó Prímástalálkozó áll színpadra, amelynek tagjai ismert zenészek, zenekarvezetők, a népzenét formáló különleges alkotók, így Herczku Ágnes énekes, Lakatos Róbert felvidéki prímás, Vizeli Balázs prímás, Dresch Mihály a népzenét a jazz-szel sajátosan és nagy tudással ötvöző fúvós, Balogh Kálmán cimbalomművész, Mester László bárcsás és Bognár András bőgős. Koncertjük különleges élményt ígér.

Szombaton a Kecskefőző Fesztivál programjai várják a közönséget citerazenekarral, moldvai táncoktatással, mezőségi táncokkal, gyerek- és családi programokkal egyaránt.

Szintén a Deák téren mutatkozik be a TABU KRÓNIKA, azaz a Kecskemét Táncegyüttes három csoportjának nyári turnés műsor bemutatója. A csoportok a TABU-t is megjárták, azaz Törökországban, Amerikában és Bulgáriában léptek fel különböző néptáncfesztiválokon. 

Vasárnap napközben kézműves programokhoz és bemutatókhoz lehet csatlakozni, valamint fellép Paár Julcsi Hangoló Kerekerdő című új produkciója, amely a nyár folyamán jelent meg lemezen. A számos formációból ismert énekes, Paár Julcsi saját gyermekei születése után kezdte el tartani interaktív népzenés foglalkozásait zeneterápiás szemlélettel átitatva, ÖsszeHangoló néven. Ezeknek a foglalkozásoknak több éves tapasztalata, a sok szép zenei és persze anyai élmény táplálta a Kerekerdőt is. Paár Julcsi azt üzeni lemezével a szülőknek, pedagógusoknak: “Merjünk bátrabban több mindent megmutatni gyerekeinknek, igényes zenékre befogadóbbá, emberileg pedig elfogadóbbá tenni őket!” 

Vasárnap este a szabadtéri nagyszínpadon vendégünk lesz a Duna Művészegyüttes, az Örökkön örökké című táncszínházi előadást Juhász Zsolt rendezte, koreografálta, társkoreográfus: Mihályi Gábor. Az autentikus előadás mellett a produkció mai szellemiségben modern színpadi eszközöket felhasználva hozza közel a néptáncot és népzenét a közönséghez, az előadás gerincét bolgár, török, görög román táncok alkotják. 

A Kecskeméti Népzenei Találkozó programja itt olvasható.
 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!