Kétszázötven éve született Napóleon

2019. augusztus 13. 10:43

Francia császár, a történelem egyik legnagyobb hadvezére, a polgári Franciaország megteremtője.

2019. augusztus 13. 10:43

Kétszázötven éve, 1769. augusztus 15-én született Bonaparte Napóleon francia császár, a történelem egyik legnagyobb hadvezére, a polgári Franciaország megteremtője. Az MTVA Sajtóadatbankjának portréja:

Napoleone di Buonaparte néven látta meg a napvilágot egy sokgyermekes korzikai olasz családban, Ajaccióban. A párizsi katonai akadémia elvégzése után 1785-ben lett tüzér hadnagy. A forradalom 1789-es kitörése után a kisebbségi komplexusoktól gyötört, de rendkívül becsvágyó és tehetséges tiszt visszatért Korzikára, de a helyi politikában nem tudott érvényesülni, és 1793-ban nincstelenül kellett Toulonba menekülnie. Itt kezdődött üstökösszerű pályafutása: hat év múlva már egész Franciaország teljhatalmú ura, tíz évvel később császára volt.

Beleágyúzott a tömegbe, főparancsnok lett

Toulon kikötője akkor angol kézen volt, de a Napóleon által vezérelt tüzérség révén sikerült visszafoglalni. Párizsban felfigyeltek rá, tábornokká nevezték ki, és elnyerte Robespierre testvérének támogatását. A jakobinus diktatúra azonban hamarosan megbukott, az immár megbízhatatlannak minősülő Napóleonnak nyomorogva kellett megbízás után kilincselnie. Az újabb nagy lehetőség 1795 őszén érkezett el, amikor monarchista felkelés robbant ki, és a Direktóriumot vezető Barras őt bízta meg az ellenállás megszervezésével. Napóleon könyörtelenül beleágyúzott a tömegbe, a lázadás összeomlott, ő pedig megkapta a belföldi erők főparancsnoki tisztét.

Ettől fogva Barras támogatását élvezte, olyannyira, hogy az ő volt szeretőjét, Joséphine de Beuaharnais-t vette feleségül, igaz, valóban szerelmes volt a nála hat évvel idősebb kreol szépségbe. A mézeshetek után Itáliába indult, ahol demoralizált, rongyos seregét a zsákmány reményének felcsillantásával hetek alatt ráncba szedte, és tönkreverte az osztrákokat. A csatatéren bátorságról, a tárgyalóasztalnál diplomáciai és politikai érzékről tett tanúságot, Párizsba töméntelen hadizsákmánnyal érkezett vissza. A Direktórium 1798-ban Egyiptomba küldte az angolok ellen, és itt is győzelmet győzelemre halmozott, elfoglalta Kairót, megszervezte a közigazgatást. A flotta azonban az abukíri csatában vereséget szenvedett az angoloktól, Napóleon pedig seregét hátrahagyva hazahajózott.

A pápa jelenlétében helyezte saját fejére a császári koronát

A hatalmat 1799. brumaire 19-én (november 10-én) vette át, a történelem egyik legügyetlenebb államcsínye csak azért járt sikerrel, mert a franciák addigra minden bizalmukat elvesztették az országot zűrzavarba taszító Direktóriumban. Napóleon 1802-ben örökös konzullá választatta magát, majd két év múlva egy britek támogatta rojalista összeesküvés leleplezése után úgy döntött, hogy monarchiát alapít. A császári címet a szenátus "ajánlotta fel" neki, s az ezt szentesítő népszavazás után a koronát 1804. december 2-án helyezte - az erre az alkalomra Párizsba szólított VII. Pius pápa jelenlétében – a saját fejére. Vele együtt mindenki lépett egyet előre, családjának tagjai császári hercegi címet kaptak, új nemességet kreált, tábornokait pedig marsallá nevezte ki.

A tőle megszokott eréllyel és lendülettel alakította át Franciaországot: centralizált közigazgatást épített ki, a megyék élére prefektusokat állított, polgári törvénykönyve (Code civil) módosításokkal ma is hatályban van, és világszerte átvették, Európa nagyobb részébe Napóleon seregei vitték el. Intézkedett a központi bank felállításáról, szigorú adórendszert vezetett be, konkordátumban rendezte az állam és egyház kapcsolatait.

Katonai sikerek

A zseniális hadvezér sorra verte meg az ellene összekovácsolt újabb és újabb koalíciókat, győzelmet aratott Ulmnál és Austerlitznél (1805), Jénánál (1806), Friedlandnél (1807), Wagramnál (1809). 1807-ben Nagy-Britannia (amely ellen 1803-tól kontinentális zárlatot rendelt el) és Portugália kivételével minden európai ország szövetségese vagy vazallusa volt, egy-egy testvére ült a nápolyi és holland, a vesztfáliai, a spanyol és a nápolyi trónon. 1809-ben Ausztriába is bevonult, Győrnél "mellékesen" szétverte az utolsó magyar nemesi felkelést. A hatalmának tetőfokára érkezett Napóleon elvált a gyermektelen Joséphine-től, és Mária Lujzát, I. Ferenc osztrák császár lányát vette feleségül. 1811-ben született meg fia, a Sasfiók, akit azon nyomban római királlyá nevezett ki.

Vereség Lipcsénél

1812-ben követte el élete legnagyobb hibáját, amikor korábbi szövetségesét, Oroszországot támadta meg. Elfoglalta ugyan Moszkvát, és a borogyinói csatában hatalmas véráldozatok árán győzött, de a vállalkozás kudarccal zárult, alig 15 ezer embere vergődött haza. 1813-ban Lipcsénél, a népek csatájában vereséget szenvedett a hatodik ellene létrehozott koalíciótól, és 1814. április 4-én le kellett mondania. Császári címének meghagyásával Elba szigetére száműzték, a trónra a Bourbonok ültek vissza, és megkezdődött az Európa jövőjéről határozni hivatott bécsi kongresszus. Az Elbát szűknek érző Napóleon 1815. március 1-jén visszatért Franciaországba, az ellene küldött seregek mind átálltak hozzá, és diadalmenetben vonult be Párizsba - ez volt a "száznapos uralom". Most már hiába ígért békét, egész Európa vonult ellene. Utolsó összekapart seregével utolsó csatájában vereséget szenvedett Waterloonál, s négy nappal később, 1815. június 22-én másodszor is lemondott a trónról.

Ezúttal már az Atlanti-óceán közepén minden szárazföldtől távol fekvő, de kies és egészséges éghajlatú Szent Ilona szigetére deportálták. 1821. március 5-én halt meg, arcát azzal a kabáttal takarták le, amelyet a marengói csatában viselt. Halálának okán máig vitatkoznak: számos összeesküvés-elmélet van forgalomban, a legnépszerűbb szerint megmérgezték, de valószínűbb, hogy gyomorrák végzett vele. Holttestét 1840-ben Párizsba szállították, ahol az Invalidusok templomában helyezték el. Tüneményes pályafutása már kortársait lenyűgözte, halála után pedig a legendák magasságába emelkedett.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2019. augusztus 13. 17:28
"Tüneményes pályafutása már kortársait lenyűgözte, halála után pedig a legendák magasságába emelkedett." Nagy Sándor és Július Caesar mellé.
Akitlosz
2019. augusztus 13. 17:26
"Halálának okán máig vitatkoznak: számos összeesküvés-elmélet van forgalomban, a legnépszerűbb szerint megmérgezték, de valószínűbb, hogy gyomorrák végzett vele." Akkoriban olyan kozmetikai készítményeket is használtak, amelyek az egészségre ártalmasak voltak, de ezt akkor még nem tudták. Így kerülhetett a rákot okozó mérgező anyag Napoléon szervezetébe. Tehát minden igaz lehet egy picit, csak nem pont úgy.
Akitlosz
2019. augusztus 13. 17:22
A Mandiner elődje a Le Moniteur újság ilyen főcímeket adott a cikkeinek 1815-ben: Március 9. „Az emberevő elhagyta barlangját” Március 10. „A korzikai rém partra szállt” Március 11. „A tigris feltűnt Grapnál. A csapatok minden irányból előrenyomulnak, hogy megállítsák. A nyomorúságos kalandját a hegyek között bujkáló vándorként fejezi be." Március 12. „A szörnyeteg Grenoble-ban töltötte az éjszakát” Március 13. „A zsarnok átvonult Lyon városán. Félelem és terror veszi körül, ahol feltűnik." Március 18. „A bitorló ötven mérföldre jár Párizstól” Március 19. „Bonaparte erőltetett menetben nyomul előre, de lehetetlen, hogy elérje Párizst” Március 20. „Napóleon megjelent Párizs falai alatt” Március 21. „Napóleon császár megérkezett Fontainebleauba”. Március 22. „Ő Császári Felsége tegnap hű alattvalóinak hódolatától övezve elfoglalta székhelyét a Tuileriák palotában. Leírhatatlan az öröm."
Akitlosz
2019. augusztus 13. 17:02
" PROCLAMATIO. Császári szállásomon, Schönbrunnban, Pünkösd hava 13-ik napján, 1809. MAGYAROK! Az Ausztriai Császár, megszegvén a' Békességet mellyet Velem kötött, 's nem gondolván azon nagy-lelkűséggel, mellyet már három ízben, név szerént pedig az 1805-dik esztendőbéli háború végével, iránta mutattam; megtámadta hadi népemet. Visszavertem Én az igazságtalan megtámadót, az Isten, ki a' győzedelmeket adgya és a' háladatlanokat, a' hitszegőket megbünteti, szerentsésekké tette fegyvereimet; elfoglaltam Ausztria fővárosát, és már a Ti határaitokon állok diadalmas seregeimmel. Az Ausztriai Császár, nem pedig a' Magyar Király, üzent nékem hadat, Hazai Constitutiótok szerént, nem-is tselekedhette vólna ő ezt a' Ti megegygyezésetek nélkül. Országotoknak mindég tsak a' Haza' óltalmára intézett egész szisztémája, és azok a' rendelések, a' mellyeket az utólsó Ország gyűlésen tettetek, eléggé 'a nyilván kimutattyák, hogy Ti a' békességnek fenntartását kívántátok. Magyarok! Eljött az a' szempillantás, mellyben viszszanyerhetitek régi függetlenségteket. Fogadgyátok-el a' békességet mellyet ajánlok: maradgyon-fenn egész épségében Országotok és szabadságtok: maradgyon-fenn Hazátoknak Constitutiója, - akár azon állapottyában, a' mint eddig vala, akár pedig azon változtatásokkal, a' mellyeket abban Ti magatok, tellyes tetszéstek 's kényetek szerént, az időknek mostani környülállásaihoz képest jóknak, és saját polgártársaitok hasznára nézve talán szükségeseknek ítélni fogtok. Semmit nem kívánok Én Ti-tőletek: egyedül tsak azt akarom látni, hogy szabad és valósággal független Nemzetté legyetek. Az Ausztriával-való egygyesíttetés vólt a' Ti szerentsétlenségteknek főbb oka; Ausztriáért folyt a' Ti véretek meszsze országokban; és legbetsesebb javaitok szüntelenül annak örökös tartománnyai miatt vóltanak feláldozva. A' Ti Országotok tette az Ausztriai Birodalomnak; és mégis úgy nézték Hazátokat mint valamelly meghódoltatott tartományt, ollyan indulatok 's mellyékes tekéntetek által igazgattatván mind eddig, mellyek Ti reátok nézve idegen természetűek vóltak. Vagynak Ti-néktek nemzeti tulajdon erköltseitek; vagyon nemzeti Nyelvetek; és dicső eredeteteknek a régiségével méltán ditsekedhettek. Szerezzétek most viszsza nemzeti léteteket; légyetek újra a' kik valaha vóltatok! Válaszszatok Királyt magatoknak; ollyan Királyt a' ki Ti-érettetek országollyon, a' ki Hazátoknak kebelében közöttetek lakjék, és a' kit a' Ti polgártársaitok 's katonáitok végyenek-körül! Magyarok! Ez az, a' mit Európa Tőletek vár, melly most reátok néz; ezt kívánom Tőletek Én-is: állandó, bizonyos békességet, kereskedésbeli szabad közösülést velem, és tökélletes függetlenséget 's bátorságot. Illy jutalom vár Titeket, ha ditső Eleitekhez és önnön magatokhoz méltók akartok lenni. Nem fogjátok Ti ezen jó szándékból eredő és a' Ti saját javatokra tárgyazó ajánlásimat megvetni: nem fogjátok tovább haszontalanul ontani véreteket olly gyenge Fejedelmekért, kiket szüntelenül megvesztegetett Miniszterek igazgattak, olly Miniszterek, kiket Anglia, Európának ezen köz ellensége, pénzzel fizetett, 's e' szerént a' maga gazdagságát az egyedül-való kereskedésre és a' mi viszszálkodásainkra építette. Gyülekezzetek ezért öszve Rákos mezejére régi Őseitek' szokása szerént: tartsatok ott igaz Nemzeti Gyűlést! és adgyátok tudtomra végzéseiteket. NAPOLEON A' Császár parantsolattyára: Neuchateli Hertzeg, Major General. SÁNDOR "
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!