Lobenwein Tamás ikonikus fotója
Azt mondta, hogy eltett „bizonyítékokat”, hogy majd, ha valaki le akar számolni önnel, tudjon mivel védekezni… Mikor nyugodott meg? Emlékszik arra a pillanatra, amikor megkönnyebbült?
A sors fintora, hogy istenigazából ezt hivatalosan mai napig nem zárták le. Azt persze hivatalossá tette a törzsfőnök már egy óra múlva, amikor kijött a határhoz, hogy ezért én vagyok a felelős. Viszont azt már meg sem kérdezte, mit segíthet, megsérültünk-e, és így tovább. Annyit mondott, hogy eljárást indít ellenem. A „kötelességszegés szolgálatban” pedig bűncselekménynek számított,
akár öt évet is kaphattam volna. Ez nem volt játék.
Gondolom, nehezítette a helyzetet, hogy miután a nagypolitikai helyzet is folyamatosan változott, nem tudta, hogy„ki mondja majd ki ön felett az ítéletet?
Miután napokig, hetekig nem történt semmi, úgy tűnt, hogy Németh Miklósék elhihették Gorbacsovnak, hogy itt nem lesz még egy ’56. Amit júniusban megbeszélt Gorbacsov Helmut Kohllal, vagyis, hogy mindenki szabadon elhagyhatja az ország területét, ahol tartózkodik, úgy tűnt, hogy megvalósul. Később kiderült, hogy a magyarok ezalatt nem tudták, hogy egy gyenge Gorbacsov ül az erős Szovjetunió trónján, vagy egy erős Gorbacsov a gyenge Szovjetunióban. A magyar külpolitika nem tudta felmérni a helyzetet. Ezért is volt pofátlanság Horn Gyula részéről, hogy minden díjat besepert az akkori szerepléséért úgy, hogy ő mindvégig ellenezte az NDK-sok kiengedését. Mindenki egyetértett vele, kivéve Horn. Aztán mikor megtörtént az egész, ő lett hirtelen az élharcos. Az érdemeket könnyebb kiügyeskedni, mint azért teljesíteni.
Ilyenkor amikor kimegy a helyszínre, a pozitív vagy a negatív érzések vannak inkább túlsúlyban?
Változó. Attól függ, hogyan ébredek. A napi politika és az élet hoz harminc év után is hideget-meleget. Mint minden nagy esemény, ez is sokakban ébresztget egészen különböző gondolatokat. Sokan úgy állnak hozzá, hogy ők a világ közepe. Megy az érdemháború. A szervezők, az akkori szervek és a politika is. Ebben nincs béke, harminc év elteltével sem. Két olvasata van a történteknek. A baloldal kezdettől fogva azt mondja, itt nem történt semmi. Minden parancs szerint zajlott. Itt nem volt áttörés, csak szépen átsétáltak az emberek. Ők valószínű másik filmet néztek… A másik oldal pedig elmondja, hogy a hős és bátor szervezők kényszerítették ki az áttörést.
Az a törzsfőnök, aki velem szemben eljárást kezdeményezett, már az ötéves évfordulón kitüntetést kapott,
a pikniken tanúsított humánus magatartásáért. Megy egyfajta érdemháború. Ez borzasztóan szórakoztató, ha az ember tudatában van a történteknek és azt tudja okmányokkal is bizonyítani.
Nem akarja megírni?
Folyamatban van egy könyv, talán novemberre elkészül.