Parlamenti pofozkodás: így tette helyre Orbán Viktor Toroczkai Lászlót (VIDEÓ)
„Úgy döntöttünk, hogy Magyarország újra nagy és gazdag legyen. Ezt szolgálja a gazdaságpolitikánk” – húzta alá a miniszterelnök.
Orbán Viktornak nagy adu ász van a kezében.
„A Politico legfrissebb becslése szerint az Európai Néppárt sokat vesztett népszerűségéből, jelenleg 171 mandátumra számíthat, míg a szocialisták szorosan mögöttük haladnak 148 mandátummal, a harmadik helyen a liberálisok állnak 98 képviselői hellyel. És itt jön képbe a Fidesz: ha az EP-választáson jól szerepelnek, és megszerzik a várt 13 helyet, majd kilépnek Néppártból, amelyben amúgy is fel van függesztve a tagságuk, akkor az EPP már csak 158 mandátummal kalkulálhat – ami csak tízzel több, mint a szocialistáké.
Orbán Viktornak igenis nagy adu ász van a kezében, hiszen ilyen kis különbséggel a szocialisták is felbátorodhatnak, és kihátrálhatnak egy esetleges nagykoalícióból. A magyar kormányfőnek még azt is el kell döntenie, hogy a Fidesz EP-képviselői hova álljanak át, legyen az akár a Matteo Salvini-féle formálódó radikális pártcsalád, vagy bármely más frakció. Sokak az elsőre tippelnek, miután nem tűnik véletlen egybeesésnek, hogy Orbán akkorra időzítette kihátrálását Weber mögül, amikor Salvini után Heinz-Christian Strache, a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt elnöke is Budapesten tárgyalt.
Weber esetében az is gondot okoz, hogy – bár nagy többséggel választották meg tavaly csúcsjelöltnek – a támogatottsága a Néppárton belül sem egységes, sokan szívesebben látnának egy karizmatikusabb jelöltet a többek szerint »se hús, se hal« bajornál. Az EPP-ről pedig már a Fidesz felfüggesztése idején bebizonyosodott, hogy tagjai sok esetben gyökeresen más politikai nézeteket képviselnek. A Politicónak több néppárti képviselő arról nyilatkozott, elképzelhetetlennek tartják, hogy Weber legyen a Bizottság elnöke, amit az is erősít, hogy Jean-Claude Juncker nem állt nyíltan párttársa mellé.”