Tíz éve dolgozom egy budapesti hajléktalanszállón. Előtte majdnem tíz évig mozgássérült gyerekekkel foglalkoztam egy általános iskolában.
Felnőtt életem küszöbén el kellett döntenem, mit kezdjek magammal, mert az irodalomból és a zenéből – amelyek mindennél jobban foglalkoztattak – esélyem sem lett volna megélni. Nem mintha a mozgássérültekkel és hajléktalanokkal kapcsolatos munkából meg lehetne.
Önsorsrontó és a racionalitással totálisan szembehelyezkedő módon úgy döntöttem, hogy ha már mindenképp a „munka világába” kell lépnem, akkor ennek a lépésnek legalább legyen értelme, végezzek olyan munkát, amivel esetleg segíthetek másokon. Olyanokon, akik valamilyen szempontból a társadalom perifériáján mozognak.
A szociális szférában dolgozók az esetek nagy többségében lelkileg rendkívül megterhelő munkát végeznek. Idősek, különféle fogyatékossággal élő gyerekek és felnőttek, hajléktalan nők és férfiak, traumák sorozatán átesett emberek között dolgozva az embernek gyakran támadhat az az érzése, hogy a világ bizony elég reménytelen és szomorú hely. Amikor nap mint nap mást sem látsz, mint tönkrement családokat, megalázott nőket és rommá tört férfiakat, szorongó gyerekeket és magatehetetlen öregeket, nagyon nehéz higgadtnak és tárgyilagosnak maradnod.
Pedig másként nem megy, mert
ha túl közel mész a szakadék széléhez, bele fogsz zuhanni.
Az évek során nem egy kollégámat láttam belezuhanni ebbe a szakadékba. Ha túl közel mész a reménytelenségnek ehhez a kavargó, fekete örvényéhez, nagyon nehéz nem megszédülni. Nap mint nap emberek ezrei állnak nagyon közel ehhez az örvényhez és próbálnak tenni valamit annak érdekében, hogy a fájdalom, az őrület, a düh és a reménytelenség legalább valamennyivel elviselhetőbb legyen.
Nagy szavak, patetikusnak tűnő szavak, elismerem, de másképp mégis nagyon nehéz lenne leírni, miben is áll azoknak a férfiaknak és nőknek a munkája, akik olyan emberekkel foglalkoznak, akik különféle okok miatt kilökődtek a társadalom legszélére.
Mindig is a periféria érdekelt, a határvidékek, azok a területek, ahol a dolgok és a jelenségek bizonytalan körvonalúvá, nehezen megfoghatóvá válnak. Ahol általában nem érvényesek az előre megfogalmazott válaszok, ahol nem elég a napi rutin langyos otthonossága. A zenében is, az irodalomban is és az úgynevezett élettel kapcsolatban is így vagyok ezzel.
Ahol élek, a középhegységi erdő és a falu határán, napi tapasztalatom a periférián való létezés.