Szijjártó: Közép-Európa újra az Egyesült Államok természetes szövetségese

2018. június 01. 09:54

Az Egyesült Államok újra úgy tekint Közép-Európára, mint természetes, stratégiai szövetségesére – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

2018. június 01. 09:54

Az Egyesült Államok újra úgy tekint Közép-Európára, mint természetes, stratégiai szövetségesére – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken reggel az M1 aktuális csatornán. Szijjártó Péter amerikai kollégájával, Mike Pompeóval szerdán Washingtonban folytatott megbeszélése nyomán rámutatott: Obama elnöksége idején Közép-Európa lekerült az amerikai külpolitika „pozitív napirendjéről”, de ez megváltozott.

Érdekek egybeesése

Az illegális migráció, a terrorizmus elleni fellépés, a biztonságpolitika, az ENSZ reformja, Izrael kiegyensúlyozott megítélése mind olyan terület, ahol a józan ész alapján egyértelmű az érdekek egybeesése – fűzte hozzá. A külügyminiszter elmondta, hogy az Egyesült Államok sokat segített az Ukrajnával kapcsolatos, kisebbségi jogok megsértéséből adódó konfliktusos helyzetek enyhítésében.

Hozzátette: a Pompeóval folytatott megbeszélés előtt New Yorkban találkozott ukrán kollégájával és megállapodtak arról, hogy kormányközi munkacsoport jön létre, amely a Velencei Bizottság ajánlásának végrehajtását kíséri figyelemmel. Van remény a megoldásra, az ukrán oktatási miniszter konzultációt kezdett a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséggel, és rövidesen Beregszászon a magyar, illetve ukrán külügy- és oktatási miniszterek ülnek le az ottani magyarság vezetőivel a problémák megoldása érdekében – tette hozzá.

Szijjártó Péter felháborítónak nevezte, hogy egy ENSZ bürokrata – a menekültügyi főbiztos – a tények figyelmen kívül hagyásával, az igazság ismerete nélkül tesz „mindenfajta karcos nyilatkozatokat” tagállamokról. Így például, mikor a Stop Soros törvénycsomagnak a visszavonására szólít fel, mely a főbiztos szerint jelentősen korlátozna civil szervezeteket és magánszemélyeket a menekültek és a menedékkérők támogatásában.

Emberi jog?

Ha valamit nem értenek, kérdezzék meg!” De a migrációt alapvető jognak tekinteni a magyar és az európai emberek biztonsági érdekével  ellentétes, mint ahogy az a sugalmazás is, hogy a határsértést el kell ismerni emberi jognak. Mindegy egyes ilyen nyilatkozat csak súlyosbítja a helyzetet, az európai emberek biztonságával játszik – szögezte le a külügyminiszter.

Alapvető emberi jog, hogy mindenki a saját hazájában békében, nyugalomban, biztonságban élhessen. Ez a jog a magyar embereket is megilleti, és nem lehet e fölé helyezni a migráció nem létező emberi jogát – jelentette ki Szijjártó Péter.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
antioxi
2018. június 02. 18:17
Nincs más választásunk: Egyenlő távolság tartás USA-tól és Oroszországtól. Még akkor is, ha az USA egy önző, világcsendőrt játszó, imperialista (= hódító, gyarmatosító), sok hullát "termelő" stb. hatalom.
gross
2018. június 01. 15:35
Az időpont egy kicsit szerencsétlen lett, az amerikai vámnitézkedés miatt most egy kicsit nehéz napok vannak az EU-amerikai kapcsolatban. De hát erről nem tehetünk.
gross
2018. június 01. 13:29
Szerintem senki sem mondja azt, legalábbis komolyan, hogy a migráció alapvető emberi jog lenne. A menedékért való folyamodásról van szó, mint alapvető emberi jogról az UNHCR szerint. Amit aztán elbírálnak az arra illetékes szervek (esetleg másodfokon felülbírálja ezt egy bíróság).
VakzKommondor
2018. június 01. 12:44
https://index.hu/gazdasag/2018/06/01/dehogy_csinaltak_ki_simicskat/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!