Az Európai Unió egyetlen napot sem várt: újabb támadást indított Magyarország ellen
Súlyos következményekkel fenyegetőznek.
Az Egyesült Államok újra úgy tekint Közép-Európára, mint természetes, stratégiai szövetségesére – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Az Egyesült Államok újra úgy tekint Közép-Európára, mint természetes, stratégiai szövetségesére – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken reggel az M1 aktuális csatornán. Szijjártó Péter amerikai kollégájával, Mike Pompeóval szerdán Washingtonban folytatott megbeszélése nyomán rámutatott: Obama elnöksége idején Közép-Európa lekerült az amerikai külpolitika „pozitív napirendjéről”, de ez megváltozott.
Érdekek egybeesése
Az illegális migráció, a terrorizmus elleni fellépés, a biztonságpolitika, az ENSZ reformja, Izrael kiegyensúlyozott megítélése mind olyan terület, ahol a józan ész alapján egyértelmű az érdekek egybeesése – fűzte hozzá. A külügyminiszter elmondta, hogy az Egyesült Államok sokat segített az Ukrajnával kapcsolatos, kisebbségi jogok megsértéséből adódó konfliktusos helyzetek enyhítésében.
Hozzátette: a Pompeóval folytatott megbeszélés előtt New Yorkban találkozott ukrán kollégájával és megállapodtak arról, hogy kormányközi munkacsoport jön létre, amely a Velencei Bizottság ajánlásának végrehajtását kíséri figyelemmel. Van remény a megoldásra, az ukrán oktatási miniszter konzultációt kezdett a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséggel, és rövidesen Beregszászon a magyar, illetve ukrán külügy- és oktatási miniszterek ülnek le az ottani magyarság vezetőivel a problémák megoldása érdekében – tette hozzá.
Szijjártó Péter felháborítónak nevezte, hogy egy ENSZ bürokrata – a menekültügyi főbiztos – a tények figyelmen kívül hagyásával, az igazság ismerete nélkül tesz „mindenfajta karcos nyilatkozatokat” tagállamokról. Így például, mikor a Stop Soros törvénycsomagnak a visszavonására szólít fel, mely a főbiztos szerint jelentősen korlátozna civil szervezeteket és magánszemélyeket a menekültek és a menedékkérők támogatásában.
Emberi jog?
„Ha valamit nem értenek, kérdezzék meg!” De a migrációt alapvető jognak tekinteni a magyar és az európai emberek biztonsági érdekével ellentétes, mint ahogy az a sugalmazás is, hogy a határsértést el kell ismerni emberi jognak. Mindegy egyes ilyen nyilatkozat csak súlyosbítja a helyzetet, az európai emberek biztonságával játszik – szögezte le a külügyminiszter.
Alapvető emberi jog, hogy mindenki a saját hazájában békében, nyugalomban, biztonságban élhessen. Ez a jog a magyar embereket is megilleti, és nem lehet e fölé helyezni a migráció nem létező emberi jogát – jelentette ki Szijjártó Péter.
(MTI)