„Mi itt egy történelmileg egyedülálló kísérletet kockáztatunk meg, hogy egy egynemzetiségű, egykultúrájú demokráciát többnemzetiségűvé változtassunk” – ezt Yascha Mounk korábban szocdem párttag német-amerikai politológus mondta a német közszolgálati csatornán.
Yascha Mounk német baloldali politológus, a Harvard docense arról beszélt egy német tévéműsorban, hogy szerinte milyen szándékok állnak a bevándorlás mögött.
„Mi itt egy történelmileg egyedülálló kísérletet kockáztatunk meg, hogy egy egynemzetiségű, egykultúrájú demokráciát többnemzetiségűvé változtassunk” – fogalmazott az ARD-nek a jelenleg az Amerikai Egyesült Államokban élő, 2017-től amerikai állampolgárságot felvevő, korábban német szocdem párttag Mounk. Szerinte ez a kísérlet sikerülhet, sőt, sikerülni is fog.
Yascha Mounk az adásban arról beszélt, hogy szerinte mi az oka a hagyományos német pártok gyengülésének, és „populisták” megerősödésének.
Mounk szerint ez a tendencia három tényezőre vezethető vissza. A gazdasági stagnálás érzete mellett az éppen folyamatban lévő „történelmileg egyedülálló kísérlet” járul hozzá leginkább a populisták népszerűségéhez.
A populisták megerősödésének további oka Mounk szerint az, hogy a politikával szembeni elégedetlenséget, dühöt az internet még jobban felerősíti, hiszen a virtuális tér kiváló eszköz arra, hogy gyorsan elterjedjen a „propaganda, a gyűlöletbeszéd”, és az internet jó lehetőséget biztosít a „szélsőséges politikusok” számára arra is, hogy politikailag szervezkedjenek.
Yascha Mounk egészen 2015-ig az SPD tagja volt, akkor azonban kilépett a pártból, mivel a német szociáldemokraták bevándorlási politikáját túl szigorúnak tartotta. A SPD akkori elnökének, Sigmar Gabrielnek írt nyílt levélben úgy fogalmazott, hogy nem tudja a lelkiismeretével összeegyeztetni azt, hogy a nagykoalíció szigorít a menekültpolitikáján.