A tudás és a hülyeség autonómiája
A magyar tudományos kutatói hálózat ökoszisztémáját a HUN-REN fogja össze, amely az Országgyűlésnek benyújtott tervezet szerint sajátos jogállású intézményé válik.
Egy új tudományos igazság nem az ellenfeleinek meggyőzésével vagy az ő tanításukkal diadalmaskodik, hanem sokkal inkább azáltal, hogy az ellenfelei lassacskán kihalnak és a felnövekvő generáció már a kezdetektől ismeri az új igazságot.
Napi Maxima – Szalai Zoltán rovata
„Egy új tudományos igazság nem az ellenfeleinek meggyőzésével vagy az ő tanításukkal diadalmaskodik, hanem sokkal inkább azáltal, hogy az ellenfelei lassacskán kihalnak és a felnövekvő generáció már a kezdetektől ismeri az új igazságot.”
Max Planck: Wissenschaftliche Selbstbiographie. Lipcse: Johann Ambrosius Barth Verlag, 1948, p. 22.
Max Planck (1858-1947) Nobel-díjas német fizikus, a kvantummechanika megalapítója. Németország máig legfontosabb kutatói intézményhálózatát (Max Planck Institut) nevezték el róla. Mind a négy fiát túlélte, Erwin Planckot 1945-ben a Stauffenberg merénylet előkészítésének vádjával végezték ki. A fenti idézet különösen érdekes a diskurzuson alapuló liberális demokrácia korában, ahol a vita és egymás meggyőzése - legfőképp a tudományos diskurzusban - állítólag fontos szerepet játszik.
-------------
Az Ön maximája is megjelenhet a Mandineren. Ehhez nem kell mást tennie, mint a [email protected] címre elküldi kedvenc maximáját, annak pontos fellelhetőségi helyét és egy rövid leírást a maxima szerzőjéről. A maxima közléséről és a végleges kísérőszövegről a rovat vezetője Szalai Zoltán dönt, a beküldő nevét a szöveg végén minden esetben feltüntetjük