A fogarasi vár a 14-17. század között épült, a 16. században reneszánsz várkastéllyá alakított középkori várat utóbb erőddel vették körül. A vár fejedelmek és feleségeik székhelye volt, valamint a fogarasi uradalom központjaként is szolgált. Aranykorát Bethlen Gábor idején élte, ekkor lett belőle reneszánsz várkastély. A legnehezebben bevehető erdélyi erődítmények közé számított.
I. Apafi Mihály idején a vár a fejedelemség központja, több országgyűlést is tartanak itt. A Habsburgok idején laktanya volt, a kommunizmus idején pedig hírhedt börtön.
Fogaras vidéke a 12. század óta román néprajzi táj, hagyományosan románok által lakott terület, Lórántffy Zsuzsanna, I. Rákóczi György fejedelem felesége például már a 17. században román nyelvű iskolát alapított itt, és Balázsfalvába települése előtt itt volt az első román görögkatolikus püspöki székhely.
A fogarasi fejedelmi várkastély a kommunisták által elrondított városon keresztül menő főút mellett található, mégsem állnak meg a turisták megnézni, amint Brassó vagy Székelyföld felé igyekeznek.
Az épületben román történeti múzeum működik, ami elsősorban a környék román néprajzi történelmére koncentrál.
A történelem megértéséhez meg kell fejtenünk a nagy kognitív átmenetek titkát; a társadalmak a tudásszerzés, a termelés és a hatalomgyakorlás hármas metszetében léteznek, a nagy változások előidézője pedig minden esetben a hitrendszerek átalakulása – vélte Ernest Gellner, a „filozófiai antropológia” mestere.
Talán sokan nem is tudják, de „a legnagyobb magyarnak”, Széchenyi Istvánnak és testvéreinek is köztünk élnek a leszármazottai, akik azt vallják, dúlhatnak itt harcok, háborúk, lehet itt bármilyen hatalom, ők csak azt nézik, hogy a nemzetet miként tudják megtartani és segíteni. Széchenyi Tímeával, a Gróf Széchenyi Család Alapítvány megbízott elnökével beszélgettünk. Interjúnk.
Az érzékeink, az értelmünk tapogatózik, de nem talál semmit: a fölfoghatatlant nem lehet megérteni. Annak sem, aki benne van. De a borzalomnak is vannak fokozatai. Kovács Gergő írása.
Rendhagyó, a szakkönyv és az ismeretterjesztő kiadvány határán billegő kiadvány jelent meg. A Szerelmi szabadságharc azonban nem Petőfiék szerelmét, hanem az azt körülölelő társadalmat mutatja be.
„Ezeknek az átutalásoknak végre véget kell vetni” – írta a német politikus.
p
1
26
48
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 8 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
abcdef
2018. január 04. 17:22
'Az épületben román történeti múzeum működik, ami elsősorban a környék román néprajzi történelmére koncentrál.'
Valamint bevett recept szerint felhúzták a vár tövébe a vadiúj aranykupolást, bizonyítandó ki az úr a háznál.
"mégsem állnak meg a turisták megnézni, amint Brassó vagy Székelyföld felé igyekeznek."
No azért ez nem mindenkire igaz. :)
Én is kedvelem a fogarasi várat.