Itt az új OECD-jelentés, a románok megint utcahosszal vernek minket – már ami az ottani balos sajtó jóindulatát illeti
Ne csodálkozzunk, hogy nem megy orvoshoz, akit azzal stresszelnek, hogy összeomlik az egész kóceráj. Francesca Rivafinoli írása.
Egyre rosszabb vélemény alakul ki Magyarországon, sajnos sokszor nem alaptalanul, a hazai kórházi higiéniával kapcsolatban. Ugyanakkor a 24.hu tudósítása alapján úgy tűnik, máshol, jelesül például Olaszországban, sincs minden rendben ezen a téren, s ez nemrégiben tragédiához is vezetett.
Sofia Zago nem járt olyan országban, ahol szúnyogcsípés miatt elkaphatta volna a maláriát. Azután fertőződött meg, hogy más okból egy trentói kórházban kezelték, ahol vele egyidőben ápolták egy Burkina Fasóból hazatért család maláriafertőzött tagjait.
Beatrice Lorenzin egészségügyi miniszter a G7-országok Milánóban tartott egészségügyi tanácskozásán azt mondta, ki lehet zárni, hogy a gyermek a kórházon kívül kapta volna el a maláriát. Ugyanakkor a Santa Chiara kórház korábban hangsúlyozta, hogy csak eldobható, egyszerhasználatos injekcióstűket alkalmaznak, a gyermek pedig egy olaszországi nyaraláson kaphatta el a betegséget.
A XIX. században gyakori volt Olaszországban a malária, de 1962-re sikerült legyőzni a járványokat. A kislány esetéből sokan a betegség visszatérésére következtettek.
A vizsgálatok azonban kimutatták, hogy a trentói kórházban kezelt családot és Sofiát is ugyanaz a vírustörzs fertőzte meg, ezért mindenképpen emberi mulasztás állhat a háttérben, például egy injekcióstű többszöri használata.
Az eredményt az egészségügyi miniszter olyan szempontból megkönnyebbülésnek tartja, hogy bebizonyosodott: Olaszországban nincsenek maláriát terjesztő szúnyogok.
A klímaváltozás egyébként megteremti az esélyét annak, hogy újra felbukkanjon a malária olyan országokban is, ahol korábban már leküzdötték a járványokat, de ez az esély alacsonynak mondható. A WHO adatai szerint 2015-ben 212 millió maláriás megbetegedés volt világszerte, 429 ezer eset végződött halállal. Ezek 90 százaléka Afrikában történt. A legnagyobb kockázatnak az öt év alatti gyermekek vannak kitéve.