Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Hazánkban az elmúlt években folyamatosan emelkedik a kórházi fertőzések száma, s különösen aggasztó a multirezisztens kórokozók által okozott betegségek növekedése. Erre hívja fel a figyelmet a ReSzaSz, vagyis a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete, s egyben angol példa alapján megalkotott intézkedéscsomagot sürget- idézi a szervezet közleményét a medicalonline.hu.
A szakszervezet már tavaly összeállított egy akciótervet, s ennek megvalósítását várja a kormányzat illetékeseitől. Ugynakkor maga is tesz lépéseket ez ügyben, így például a lakosságot bevonva szavazással döntötték el, hogy melyik budapesti kórház kapja azt az általuk adományokból megvásárolt nagyobb mennyiségű alkoholos kézfertőtlenítőt, amellyel a szintén a higiénia fontosságára akarták felhívni a figyelmet.
A ReSzaSz a múlt héten kiadott Nemzeti Nosocomialis Surveillance Rendszer (NNSR) 2016-os eredményei, illetve az évek óta folyamatos emelkedést mutató multirezisztens kórokozók által okozott kórházi fertőzések kapcsán Nigel Crisp, az angol Egészségügyi Minisztériumban dolgozó vezető tisztviselő és menedzser visszaemlékezésének egy részletével hívja fel a figyelmet a kézhigiéné és a kórházi fertőzések elleni harc fontosságára…
„Visszatekintve egyértelmű, hogy a lakosság aggódott a kórházi fertőzések kontrollja és a kórházak tisztasága miatt. Ez valamilyen ok folytán lemaradt a legfontosabb prioritások listájáról és a téma visszajárt kísérteni minket. Ez egy valós probléma volt, nemcsak látszólagos. A fertőzés elleni küzdelem napi rutinját elhanyagolták és a fertőzési ráta túl magas volt…
Követtük a mostanra már jól bevált gyakorlatot, megállapítottunk egy mérhető célt, felügyeleti és fejlesztési folyamatokat vezettünk be, szakértelmet fejlesztettünk és folyamatosan és kitartóan törekedtünk a javulásra. Lassú volt a kezdet mialatt felállt a rendszer és mi aggodalmasan vártuk a fejleményeket. Vita volt a kitűzött célról, hogy 50%-al lecsökkentjük az MRSA (Methicillin Rezisztens Staphylococcus Aureus) véráram fertőzést, mivel az akkori egyetlen elérhető bizonyíték azt sugallta, hogy legfeljebb 15% a megvalósítható.
Ismételten az NHS (angol állami egészségügyi szolgálat) túlteljesítette ezt a célt azzal, hogy 2011-re 75%-kal esett le az MRSA véráramfertőzések aránya.
Bizonyíték van rá, hogy az MRSA fertőzés visszaszorítása ilyen módon segített abban, hogy egyidőben javuljon a kórházak tisztasága, lecsökkenjen más fertőzés terjedése és javított a betegellátás színvonalán is. Egy célkitűzés elérése segítette sok más cél elérését is.“
A ReSzaSz meggyőződése szerint a kórházi fertőzések szempontjából Magyarország jelenleg hasonló helyzetben van, mint az angol állami egészségügy volt a 2000-es évek elején és minél előbbi beavatkozások szükségesek az ellátás javulásáért. Mielőbbi szemléletváltást, egyértelmű célkitűzéseket, rendszerszintű intézkedéseket, ehhez külön forrásokat, megfelelő ellenőrzéseket, korrekt szakmai tájékoztatást és transzparenciát várnak a döntéshozóktól.