Tölgyessy kimondta: Magyar Péter azért nem indul az időközi választásokon, mert óriási a kockázata annak, hogy kikap
Az elemző szerint a Tisza Párt vezetését mutató közvélemény-kutatások az ellenzéki tábor reményének fenntartására szolgálnak.
Hatalmas hajrában van a brit Munkáspárt a csütörtöki előrehozott parlamenti választás előtt, nem teljesen biztos már, hogy a Konzervatív Párt többséget tud szerezni a londoni parlamentben. Az EU-ellenes UKIP ezen a választáson valószínűleg el fog tűnni a süllyesztőben.
Csütörtökön tartják Nagy-Britanniában az előrehozott parlamenti választást. Theresa May miniszterelnök a brit kormányfői joggal élve maga kezdeményezte az eredetileg csak 2020-ra tervezett választás előrehozását, hogy biztos többséget tudjon felmutatni a Brexit-tárgyalásokhoz.
Az előrehozott választás bejelentéséig a Konzervatív Párt jelentős fölényben volt a közvélemény-kutatásokban: április végén egy felmérés szerint még 25 százalékpontos előnye volt a Munkáspárttal szemben.
A választás bejelentése óta azonban folyamatosan nő a Munkáspárt támogatottsága, míg a konzervatívok az utolsó hetekre leszálló ágba kerültek.
A legfrissebb, júniusban készült felmérések 42-45 százalékos támogatottságot mérnek a Konzervatív Pártnak, míg a Munkáspárt 38-40 százalékon áll.
A liberális demokraták 6-8 százalékon állnak, ezzel 3-12 képviselői helyre számíthatnak; míg a skót nemzetiek 4-5 százalékos támogatottsággal rendelkeznek, de mivel Skócia nagy részében ők a legnépszerűbbek, nekik 40-50 képviselőjök is lehet majd Londonban.
A kizárólag egyéni választókerületekre alapozó brit választási rendszer, és a hosszú hagyományokra épülő lokális választási szokások miatt az előnyben lévő párt még mindig nagy többséget tud szerezni a parlamentben, ráadásul Nagy-Britannián belül a vidéki Anglia szinte teljes egészében konzervatív szimpatizáns - míg London és az ipari nagyvárosok baloldaliak, Skóciában pedig a skót nacionalisták erősek.
A felmérések többsége szerint a konzervatívoknak még a mostani adatokkal is meglehet a többsége, bár egy felmérés adatsora szerint nem tudják megszerezni a parlamenti többséget. Ha így történne, akkor megpróbálkozhatnak a Nagy-Britanniában rendkívül ritka koalícióval - David Cameron 2010-ben a liberálisokkal kezdett kormányozni -, de most a liberálisok annyira gyengék, hogy valószínűleg velük sem lenne meg a többség.
A választás nagy vesztese a UKIP lesz: az EU-ellenes párt két éve még a szavazatok közel 13 százalékát, közel 4 millió voksot szerzett, de a választási rendszer sajátosságai miatt így is csak egy körzetben tudott első helyen befutni. A Brexit-népszavazás, Nagy-Britannia EU-ból való kilépésének ténye mintha okafogyottá tette volna a párt létezését: most 2-5 százalék körül mérik őket, és a felmérések többsége szerint egy képviselői helyet sem tudnak majd szerezni.
Adatok és nyitókép: Opinion polling for the United Kingdom general election, 2017 (Wikipedia)