„Hogy mindenki emelt fővel járhasson…”

2017. április 05. 22:47

2019 végén megnyílhat az az új kórházi szárny, ahol az országban először valósulhat meg az intézményen belüli természetes szülés, s ahol sem abortusz, sem hálapénz nem lesz többé. Interjú.

2017. április 05. 22:47
Dr. Velkey György

Családháló: Ön szerint miért váltott ki olyan nagy felzúdulást az a tény, hogy a Bethesda Kórház (és az Irgalmasrendi Kórház) nem fog terhességmegszakításokat végezni leendő szülészeti-nőgyógyászati osztályukon?

Dr. Velkey György: Ez egy nagyon érzékeny téma, amit, úgy érzem, sokszor túlreagálnak. Mi nem szeretnénk mást, mint a mi etikai normáink szerint megteremteni egy olyan szülészeti osztályt, ami egy alternatívát nyújt, és ezzel nem sértjük azon nők jogait, akik a jogszabályoknak megfelelően abortuszt akarnak végeztetni. Az igény, hogy legyen olyan kórház, ahol nincs terhességmegszakítás, régóta jelen van mind a páciensek, mind az egyházak részéről. De egy hasonló fajsúlyú és érzékenységű kérdés is  megjelent, ez pedig a természetes és paraszolvenciamentes szülés. S bár szakmai és egészségpolitikai körökben egyaránt ijedelmet okoztak ezek a fogalmak, mi igyekeztünk ezeket az alternatív kéréseket nyitott füllel meghallgatni, ezek alapján írtuk le egy új osztály koncepcióját, átbeszéltük azt a poltikusokkal, a szakmával, az egyházi vezetőkkel és a fenntartókkal, a kormány pedig ezt a tervünket fogadta be.

CSH: Az abortusz- és hálapénzmentes szülészet kialakítása kapcsán megjelentek olyan vélemények is, amelyek szerint Magyarországon az az intézmény kap az egészségügyben támogatást, amelyik nem végez abortuszt és nem fogad el paraszolvenciát.

V. Gy: Az elmúlt uniós ciklusban 500 milliárd forint, csak az Egészséges Budapest programban közel 200 milliárd forint jut egészségügyi infrastruktúra-átalakításra. Hatalmas fejlesztési összegről beszélünk tehát. Ennek az egészségügyi ellátórendszernek a Bethesda nagyon fontos része, mivel az országban mindössze két önálló gyerekkórház működik, s ebből az egyik a mi intézményünk. Országos és térségi feladatokat látunk el, s abból a hatalmas összegből, amiről beszélünk, mi 6,37 milliárd forintot kapunk, amelyből biztosítanunk kell az új profilok létrehozását, az ehhez szükséges infrastruktúra biztosítását, meglévő ellátásaink korszerűsítését, egy új szülészet-nőgyógyászati osztály megnyitását, egy több megyét ellátó gyermeksürgősségi osztályt. Ezen kívül lesz egy országos hiánypótló gyermekpszichiátria, egy MRI-gép, hiszen jelenleg egy gyermekkórház sem rendelkezik ilyennel, s meg tudjuk valósítani a gyermekhospice-ellátást és a tartós lélegeztetési központot is. Új helyre kerül sok olyan országos ellátásunk, mint az égési intenzív osztály vagy gyerekepilepszia-ellátás. Mindezek fényében erre a komplex fejlesztési koncepcióra jutó összeg mértékének és jogosságának a megkérdőjelezése véleményem szerint teljes mértékben érthetetlen.

CSH: Mikor nyílhat meg az új komplexum?

V. Gy.: Egy többéves munka egyik első fázisában vagyunk: most várjuk a kormánytól a támogatási szerződést. Ezt követik az adminisztratív fázisok, a hatósági engedélyek, a tervezés és kivitelezés megpályáztatása, s ezután jöhet maga a megvalósítás, ami reményeink szerint az év végén kezdődhet meg, s ha minden jól megy, 2019 második felében indulhat el az új épületszárnyban a munka.”

(...)

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sulammit
2017. április 20. 20:29
"Felzúdulás"? Jó értelemben? Vagy azon, hogy egy kórházban az életért fáradoznak és nem gyilkolásznak az orvosok a páciensek (abortusz) közreműködésével.
Sulammit
2017. április 20. 20:29
Egyébiránt nagyszerűek a tervek!
Rugo
2017. április 09. 11:51
sztem rendes ember, egyetemi éveimből ismerem
rozmarbajusz
2017. április 08. 12:54
Orvosként: a hálapénz kérdésében tisztázni kell két dolgot. 1) a hálapénz önmagában lehet motiváló, hiánya lehet demotiváló is. Önmagában nem egy ördögtől való dolog. 2) az a "hálapénz", amit egyes orvosok (nőgyógyászok, sebészek) elvárnak betegeiktől állami intézményekben, állami eszközökkel végzett beavatkozásért, munkaidőben az a betegek és a rendszer mérhetetlen megalázása és kihasználása. Mellesleg ez általában nagyságrendileg nagyobb is, mint az igazi hálapénz. (vö. vidéki nyugdíjas 500 forintja vérnyomásmérésért, vagy 200k forint szinte elvárása egy szülésért, plusz tizenezrek egy-egy UH vizsgálatért állami kórházban) Az úgynevezett "orvosbárók" miatt nem lesz itt egy ideig változás, hiszen nekik bőven megéri ez. Senki nem ellenőrzi őket, senki nem szünteti be ezt a gerinctelenséget. Ők a vezetők, ők nem támogatnak semmiféle változást.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!