Ezer euró, készpénzben – kétségbeesett ötlettel állt elő Magyarország szomszédja
Ausztriában 2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menedékjogot.
Az osztrák parlament által tervezett családtámogatási változtatás nyomán az Ausztriában dolgozó magyar munkavállalók 50 százalékkal kevesebb pénzhez jutnának, ami a magyar kormány szerint elfogadhatatlan – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján, miután tárgyalt az osztrák család- és ifjúságügyi miniszterrel, Sophie Karmasinnal.
Balog Zoltán felidézte: az osztrák parlament csökkenteni akarja az Ausztriában munkát vállaló magyarok, románok, csehek családtámogatását, hogy csak annyit kapjanak, amennyit abban az országban kapnának, ahonnan jöttek. Ez 50 százalékos csökkentést jelentene a magyar munkavállalóknak, ezt nem tudjuk elfogadni – jelentette ki, hozzátéve, hogy az egyenlő bánásmód elvét és a jelenlegi európai szabályozást megfelelőnek tartják. Aki ezen változtatni akar, annak kell megindokolnia, miért akar ezen változtatni, mi nem tartjuk szükségesnek – szögezte le.
Emlékeztetett rá: a tőke, a munkaerő, a szolgáltatások szabad áramlása, a személyek szabad mozgása az Európai Unió alappillére, „ezek összjátéka az a kedvezményes rendszer, amiben vagyunk”. Hozzátette: ha ebből az egyiket megváltoztatják, akkor meg kell változnia a másiknak is, vagy felmerül „a kérdés, mi miért ne változtassuk meg a másikat”. A miniszter kifejtette: azt tartják „sportszerűnek”, ha ezeket a szabadságokat együtt vizsgálják, és nincsenek egyoldalú változtatások. Arra kérjük az osztrákokat, ne hozzanak bennünket abba a helyzetbe, hogy akkor más területeken el kelljen gondolkodni, min kell változtatni – jelentette ki.
A családtámogatási rendszer átalakításával kapcsolatban Sophie Karmasin osztrák család- és ifjúságügyi szövetségi miniszter azt mondta, mindkét fél bemutatta érveit, de döntésre nem jutottak. Kiemelte: a családi pótlék nem függ sem keresettől, sem társadalombiztosítási jogviszonytól, a funkciója az, hogy „kiegyenlítse” a költségeket a gyermekes és a gyermektelen családok között. Hangsúlyozta: azt szeretnék elérni, hogy egész Európában az adott ország életszínvonalához igazítsák a gyermekes családok támogatási rendszerét.
Ausztriát érdekli a családtudományi mesterszak
A két miniszter megbeszélésén szóba kerültek más témák is, ezek közül Sophie Karmasin kiemelte a magyar családpolitikai intézkedéseket, amelyeket érdekesnek nevezett, felkeltették érdeklődését. Jelezte: több jövőbeli közös projektről is beszéltek, így az induló családtudományi szakról is. Balog Zoltán ezzel kapcsolatban hozzátette: a képzést az őszi előkészítést követően a Corvinus egyetemen indítják jövőre, s „ebben nagy érdeklődést mutatott az osztrák miniszter.” A magyar tárcavezető kiemelte: „bízik abban, hogy jól fogunk tudni együttműködni a jövőben is”.
Sophie Karmasin elmondta: örömmel fogadta el minisztertársa meghívását a budapesti családi fórumra, a májusban megrendezendő World Congress of Families-re. Balog Zoltán megjegyezte: azért hívták meg az osztrák minisztert a tanácskozásra, hogy előadást tartson az osztrák családtámogatási rendszerről. Megjegyezte: az osztrák születési ráta 1,5 felett van, a magyar 1,23-ról emelkedett 1,48-ra az elmúlt 5 évben. „Bízunk benne, hogy utol fogjuk őket érni, illetve együtt haladunk előre – tette hozzá a miniszter.
(MTI)