Az országos adatok alapján a 14-19 éves fiatalok közül 92 százalék venne részt szívesen egy külföldi diákcsere programban. Somogy megyéből tízből nyolc fiatal menne szívesen külföldre tanulni. A felmérésben részt vevő fiatalok több mint egyharmada a nyelvtanulásért, majdnem egynegyede a kalandért, 16 százaléka pedig a különböző kultúrák találkozásából adódó élményért szeretne cserediák lenni külföldön – olvasható a sonline oldalán.
A somogyi diákok 31 százaléka Európába, míg második legkedveltebb úticélként megjelölt Ausztráliába mennének, hosszabb időre. Az országos felmérésben megkérdezett diákok körében a 6-12 hónapos diákcsere-program a legnépszerűbb, míg a somogyiak ennél nagyobb arányban, 73 százalékban választanák a lehető leghosszabb kint tartózkodást. A 3-6 hónapos programot a megyei válaszadók mindössze egynegyede preferálná. A felmérés alapján a két legjelentősebb kihívást a külföldön tartózkodás során - a somogyi válaszadók számára - az otthoni barátok és a család hiánya, illetve a honvágy okozná.
Kiemelkedő körzet a szervezeten belül Kaposvár, mert az önkéntesei rendkívül aktívak, így a körzet sok diákot fogad és minden évben többen is kiutaznak a csereprogramra. Az idei tanévben például a városból két-két diák tanul az Amerikai Egyesült Államokban és Portugáliában, egy-egy középiskolás pedig Malajziában, Dániában, Finnországban és Olaszországban él. Ezzel párhuzamosan Kaposváron török, thai, olasz, finn, chilei és hongkongi diákok ismerkednek hazánk kultúrájával – közli a portál.
Világháborús mentősofőrök alapították
Az AFS-t a Nemzetközi Vöröskereszt után, a világ második legnagyobb önkéntes szervezeteként tartják számon. Az első világháború során mentősofőrként önkénteskedő egyetemisták hozták létre a béke és egy nyitottabb, toleránsabb világ megteremtése érdekében. Az általa kínált csereprogramok nem csupán külföldi nyelvtanfolyamok, hanem az interkulturális tanulás lehetőségét biztosítják a diákok számára. Megismerhetik más népek szokásait, viselkedését, kultúráját és értékeit, így nyitottabbá, érdeklődőbbé és elfogadóbbá válnak. A világszervezet 80 országban mintegy 40 ezer – hazánkban négyszáz – önkéntes munkáját koordinálja, s eddig több mint kétezer magyar diák csereévét, és nagyjából ugyanennyi külföldi diák magyarországi tartózkodását szervezte meg. Az AFS révén több mint 80 ország 13 ezer diákja vesz részt minden évben 3-11 hónapos külföldi tanulmányúton, s eddig világszerte több mint 400 ezer középiskolás és fiatal felnőtt tanulhatott külföldön, ahol önkéntes befogadó családoknál éltek és helyi iskolákban tanultak – olvasható a sonline oldalán.