Ne használjuk a nemi erőszak áldozatait kattintásgenerálásra!

2016. december 14. 07:13

Múlt héten valószínűleg sokakat sokkolt a hír, hogy Bernardo Bertolucci egyik leghíresebb filmjében, Az utolsó tangó Párizsban egyik jelenetében a női főszereplőt, Maria Schneidert valódi nemi erőszak érte.

2016. december 14. 07:13
Pósfai Orsi

Nekem nem maga a hír volt sokkoló, amikor szembejött a Facebook falamon egy 444-es cikk formájában. Persze, borzalmas történet. A híres és elismert színész (Marlon Brando) és a híres és elismert rendező (Bernardo Bertolucci) megbeszélte, hogy nem árulják el a fiatal és aránylag ismeretlen színésznőnek (Maria Schneidernek), hogy egy szexjelenetben Brando eljátssza, hogy brutális anális erőszakot követ el ellene. Mert, ahogy Bertolucci mondta, azt akarta, hogy Maria ne csak eljátssza a gyűlöletet és a megaláztatást, hanem érezze is ezeket - a lány megaláztatását akarta látni, nem a színésznő játékát. Borzalmas történet, de az volt akkor is, amikor Maria korábban nyilvánosságra hozta. Az, hogy most előkerült egy régi interjú a rendezővel, legalább azt a hatást talán eléri, hogy ezentúl nem lesz az eset az asztal alá söpörve, és talán ezentúl nem lesz se Brando, se Bertolucci, sem Az utolsó tangó Párizsban az egekig magasztalva.

Mégis, a hír fizikai hatással volt rám. De az émelygés, ami elfogott, nem a cikk tartalmának szólt, hiszen addig rá se kattintottam, amíg le nem ültem megírni ezt a cikket. Úgyis tudtam, mi lesz benne összefoglalva. Nem, ami engem mélységesen felkavart, az a cikkhez választott kép volt. Ugyanis a kérdéses jelenet egyik képkockáját választották hozzá illusztrációnak. Vagyis egy olyan jelenet egyik képét, amiről most már kétséget kizáróan lehet tudni, hogy egy nő valós megerőszakolását ábrázolja. A színésznő kétségbeesett arca és letolt nadrágjának képe még napokig fel-felbukkant az emlékezetemben, és nem hagyott nyugodni.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vakhangya01
2016. december 17. 11:41
Ez egy imitált szexjelenet volt. Méghogy erőszak... Barmok. A legtöbbetek nem is látta a filmet, az kurvaélet.
1000bocs
2016. december 17. 11:21
Ijesztő mennyire nem képesek értelmezni egyszerű szöveget az emberek. A hiperérzékeny népek érdekében a filmekből minden erőszakos jelenetet, a színdarabokból minden gyilkosságot tessék kiradírozni. Hiszen egy színésznő aki megtanulta a szerepet, elpróbálták a jelenetet és a rendező ellátta instrukciókkal még mindig gondolhatja hogy most tényleg meg van fojtva. Érzi ugyan hogy nem, nem gondolhatná. Akár. Tiltsuk be.
48saxon
2016. december 14. 20:35
Olvasva a kommenteket, a gyanúm az, hogy Zokni és mások kissé elbeszélnek egymás mellett. A cikk és az általam feljebb linkelt pestisrácok cikk (!), nomeg Zokni álláspontja kb. a következő, amit én is osztok: a jelenet részleteiben nem volt megbeszélve a színésznővel, a rendező részéről ez szándékos volt, mivel nem színészi játékot, hanem tényleges szenvedést és megaláztatást akart perverz módon filmre vinni - ez sikerült is neki. Részben azért, mert tényleg "meglepték" a színésznőt, másrészt bizony könnyen el tudom képzelni, hogy fiatal és naiv nőként, a jórészt férfiakból álló, beavatott és így "cinkos", de legalábbis közönyös stáb gyűrűjében (jó, tudom, ez csak feltételezés) nem igazán látott esélyt arra, hogy "kimeneküljön" a szituációból, testi ereje folytán is ki volt szolgáltatva beavatott színészpartnerének. Ami a tényállást illeti (bár nem vagyok jogász): szexuális bűncselekményből nagyon sokféle van. Amit általában nemi erőszaknak nevezünk, az az erőszakos közösülés. Ez itt ugyan nem valósult meg, azonban létezik a szemérem elleni erőszak is - ez némi csűrés-csavarással ráhúzható, némi kényszerítéssel megspékelve. Zokni fórumtársnak abban szerintem igaza van, hogy a behatolást leszámítva az "élmény" nem sokban különbözhetett egy tényleges erőszakos közösüléstől. A másik aspektus az ilyen és ehhez hasonló cikkek kapcsán, amin sokan pattognak, és többen már más blogbejegyzésekben szóvátettek, hogy ma, főleg a feminista retorikában, sőt az USA egyes államaiban már jogszabályi szinten is, a "nemi erőszak" fogalma a nevetségességig ki lett terjesztve - egyes államokban lassan a nemi erőszakkal megvádolt férfi esetében már nem túlzás "bűnösség vélelméről" beszélni. Ebben a konkrét esetben azonban szerintem pont nem ilyesmiről van szó. Az eset pikantériáját pedig az adja, hogy pont a "szexuális forradalom" egyik ünnepelt kulturális "mérföldköveként" számontartott alkotás kapcsán merül fel.
Morgen
2016. december 14. 18:20
Hány éve is? Akkor nem tűnt fel?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!