Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
Közel tizenkilencmillió embert vártak az urnáknál, de ez hiú ábránd marad: az ország lakosságának jelentős része, egyes becslések szerint három és fél milliónyi életerős fiatal és középkorú külföldön dolgozik.
„Közel tizenkilencmillió embert vártak az urnáknál, de ez hiú ábránd marad: az ország lakosságának jelentős része, egyes becslések szerint három és fél milliónyi életerős fiatal és középkorú külföldön dolgozik. Hatszázezerről a kormány is tud, az ő állandó lakcímük külföldön van, így számukra rekordmennyiségű, összesen 417 szavazókörzetet nyitottak meg külföldön. A legtöbbet (hetvenhármat) Olaszországban. A romániai szavazás ennek következtében harminchat órán át tart: magyar idő szerint az első külföldi szavazókör már szombat este kilenckor megnyitott Új-Zélandon, és az utolsó hétfő reggel zár be az Egyesült Államok nyugati partján. Azok a románok, akik a lábukkal szavaztak, négy alsóházi képviselő és két szenátor kilétéről voksolnak.
Nem csak az országból való távozással lehet erős véleményt mondani a politikai elitről – erre a magyarok érdekvédelmi szövetségére leadatott voksok száma is jó példa. Huszonhat éve még egymillió-négyezer szavazatot kapott az RMDSZ, a legutolsó választáson pedig már csak 388 ezret. Nem azért, mert időközben a romániai magyarok kétharmada kihalt vagy elvándorolt, hanem mert kiábrándultak a politikából. Megértem őket: én sem tudnék arra az RMDSZ-re szavazni, amelyben még ott vannak az olyan kommunista ősbölények, mint például az Elena Ceausescu híres kémiai kutatóintézetében szocializálódott Verestóy Attila. (Ha már Elena és Nicolae Ceausescunál tartunk: bukaresti utam alatt ellátogathattam a diktátorházaspár korábban szigorúan titkos atombiztos bunkerébe és egykori lakásába, a négyezer négyzetméteres Primaverii palotába. A különleges és megrázó látogatásról hét végi magazinunkban olvashatnak riportot.) Sok erdélyi barátom és ismerősöm így van ezzel, vagyis hiába a példátlan mozgósítás a magyar közmédiában, várhatóan alacsony lesz a részvétel az erdélyi magyarlakta megyékben. Az külön cikket érdemelne, miért veszett ki a jelenlegi budapesti hatalom eszköztárából az elegancia: akárcsak a migránskampányt, az RMDSZ melletti kiállást is túltolták, és ez inkább visszatetszést vált ki az emberekből, mintsem az urnák elé vinné őket. Ráadásul csúsztattak is azzal, hogy élethalálharcnak állították be az ötszázalékos parlamenti küszöb elérését, holott az RMDSZ már a szavazást megelőzően gondoskodott a saját bejutásáról. A magyar politikusok javaslatára ugyanis módosították a választási törvényt, bevezetve egy alternatív küszöböt. Ennek értelmében regionális pártként úgy is bejutnak, ha legalább négy megyében megkapják a leadott szavazatok húsz százalékát. Ezt pedig a magyarlakta megyék simán hozzák, így az élet-halál kérdés tulajdonképpen egy-két politikus négyéves bukaresti munkahelyét jelenti.”