Trump szerint is csaltak, de másképp: három államban lesz újraszámlálás

2016. november 28. 07:08

Eredetileg a Zöld Párt elnökjelöltje, Jill Stein kért újraszámlálást három amerikai államban, később a Clinton-csapat is csatlakozott a kezdeményezéshez. Most Trump is szorgalmazta a szavazatok újraszámlálását, de más indokból: szerinte ezekben az államokban illegális bevándorlók is voksoltak, nekik pedig nincs is szavazati joguk. A megválasztott elnök az ügy miatt Twitteren esett neki Clintonnak.

2016. november 28. 07:08

Donald Trump megválasztott republikánus elnök azt állította vasárnap, hogy megnyerte volna a leadott szavazatok többségét is a november 8-i elnökválasztáson, ha három szövetségi államban nem csaltak volna. Trump közölte, hogy New Hampshire-ben, Virginiában és Kaliforniában elcsalták a szavazók által leadott voksok arányát, mert ezekben az államokban illegális bevándorlók is voksoltak, nekik pedig nincs is szavazati joguk. Bizonyítékokról azonban nem tett említést.

A megválasztott elnök vasárnap egy sor Twitter-üzenetben reagált arra, hogy három szövetségi államban újraszámolják a szavazatokat. Ez a Zöldek volt elnökjelöltjének, Jill Steinnek a kérésére történik, és Hillary Clinton, a demokraták volt elnökjelöltje is csatlakozott az újraszámlálást támogatókhoz.

Nem Trump ellen, hanem a választások tisztasága miatt

Stein pénteken jelentette be, hogy Pennsylvaniában, Michiganben és Wisconsinban kéri az újraszámlálást, s a költségek fedezéséhez össze is gyűjtött 3,8 millió dollárt. Azt mondta, nincs ugyan bizonyítéka arra, hogy az említett államokban csaltak volna, de mivel Donald Trump azokban a körzetekben győzött, ahol elektronikusan történt a voksolás, ő aggódik, hogy ez esetleg azért alakult így, mert külföldi hackerek behatolhattak a számítógépes rendszerbe és befolyásolhatták a választási eredményt.

A Zöldek volt elnökjelöltje azt is hozzátette: nem Donald Trump elnökségének aláásása a célja, hanem a választási eredmények megnyugtató tisztázása. Napokig tartó hallgatás után Hillary Clinton és csapata is csatlakozott az újraszámláláshoz, s Clinton egyik ügyvédje, Marc Elias jelezte: a Clinton-csapat is tevékenyen részt vesz a voksok újraszámlálásában. A The Washington Post vasárnap az internetes kiadásában idézte Eliast, aki azt állította: Clinton kampánycsapata több száz üzenetet, elektronikus levelet, telefonhívást kapott, amelyben az újraszámlálást sürgetik az említett három szövetségi államban.

Sanders: Az eredmény nem fog változni

Az újraszámlálás erőltetése megosztja a demokratákat is. Bernie Sanders szenátor, aki Clinton vetélytársa volt a demokraták elnökjelöltségéért folytatott küzdelemben, vasárnap több televízióban is nyilatkozott. S bár leszögezte, hogy az újraszámlálás kéréséhez mindenkinek joga van, az ABC televízióban például fontosnak tartotta hangsúlyozni: „az újraszámlálást nem a demokraták csinálják. Ezt a Zöld Párt kezdeményezte”. Sanders szenátor szerint az újraszámlálás „nem nagy ügy”, és lényegében nem változtat az elnökválasztás végeredményén.

Hasonlóképpen nyilatkoztak politikai elemzők is. Larry Sabato, a Virginia Egyetem politológus-professzora az amerikai közszolgálati rádióban (NPR) és a CBS-ben egyaránt azt fejtegette, hogy az újraszámlálás nem változtat az eredményen. Richard Hasen, a Kalifornia Egyetem választási joggal foglalkozó professzora a The Washington Postnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy nincs esély a választási eredmény megváltoztatására.

Trump Twitteren esett neki Clintonnak

Donald Trump szombaton közzétett első Twitter-üzeneteiben még csak azt írta: „szomorú” az ügy, Jill Stein kezdeményezése átverés, és csak arra jó, hogy Stein „megtömje a saját zsebét”. Vasárnap azonban – miután kiderült, hogy Clinton is támogatja az újraszámlálást – valóságos Twitter-offenzívát indított, sorozatban tizenkét bejegyzést téve közzé az ügyben. Az egyikben újraközölte Clinton vereséget elfogadó beszédét, amelyben Clinton a többi között azt mondja híveinek: el kell fogadniuk, hogy „Donald Trump lesz az elnökünk”. Egy másik üzenetében Clinton azon mondatait idézi, amelyekkel őt, azaz Donald Trumpot ostorozta, mondván, ha nem akarná elfogadni a választási eredményt, azzal aláásná az amerikai demokrácia alapjait.

Az Obama-kormányzat egyik, neve elhallgatását kérő tisztségviselője még szombaton azt mondta a Politico című lapnak, hogy kitartanak a választási eredmények mellett, „amelyek pontosan tükrözik az amerikai nép akaratát”. Majd hozzátette: „A szövetségi kormány nem észlelte semmi jelét a választási folyamat megakasztását célzó számítógépes bűnözésnek, s úgy gondoljuk, hogy a választásaink szabadok és korrektek voltak.

(MTI)

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kiss.istvan770
2016. november 28. 14:56
„Trump azokban a körzetekben győzött, ahol elektronikusan történt a voksolás, ő aggódik, hogy ez esetleg azért alakult így, mert külföldi hackerek behatolhattak a számítógépes rendszerbe és befolyásolhatták a választási eredményt.” A választási rendszer számítógépei szavazó körzetenként, lokális hálózatban működtek, azaz nem kapcsolódtak az internetre. Csak úgy lehet hackelni, ha minden érintett szavazókörben, a helyszínen egy beépített belső ember illegálisan, ideiglenesen az internetre köti, vagy feltelepít egy adatbázis hamisító programot. Nehezen elképzelhető, hogy minden szavazókörbe sikerült volna egy idegen államnak ügynököt becsempészni. A számítógépes rendszert szállító cég tulajdonosa a Soros György által finanszírozott Open Society társelnöke, azaz Hillary támogatója. Ha csalás történt, akkor kizárólag Hillary javára történhetett. Ha eddig nem történt csalás, akkor az újraszámlálás ad lehetőséget a demokratáknak a csalásra.
ProfWilliam
2016. november 28. 12:07
Miközben éppen Clintonék voltak azok akik orrba-szájba fegyelmezgeték és oktatták Trumpot hogy majd fogadja el az eredményt és ne tegyen lépéseket mert "muh demokrácia". Még ha újra is számlálják nem hinném hogy sok változás lesz. Főleg nem annyi ami 63 elektori helyet hozna Hillarynek.
duzur
2016. november 28. 11:42
Hurrá! Ausztria megelözte az USA-t. Ott már elöbb jött divatba ez a "sportág". Valszeg máshol is kedvet kapnak majd hozzá. Hisz olyan kicsi mára a világ. És az ujraszámlálások biztos teremtenek sok uj munkahelyet is. Méghogy nem polarizálódnak a társadalmak...
Mindjárt
2016. november 28. 11:03
Olyan szívmelengető látni ezt a sok zsideszbolsit aki hírtelen felcsapott Trump szabadságharcosának. Tényleg nagyon jól esik még akkor is ha tudom, hogy az égvilágon semmit se jelent a véleményetek. Amit james Baker mondott 1992-ben az ma is érvényes és rátok is: James Baker, at the time Secretary of State to President George H. W. Bush, said “Fuck the Jews. They didn’t vote for us anyway.” De azért nagyon jól esik a lelkesedésetek :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!