Bevásároltak a románok: amerikai lopakodók fognak járőrözni a Kárpátokban
32 darab ötödik generációs F–35-ös harci repülőgép érkezik a szomszédos országba.
Kovászna megyei tanácsának épületében tilos kitűzni a székely zászlót. A bírói indoklás szerint ugyanis Romániában nem létezik Székelyföld nevű területi-közigazgatási egység, ráadásul miközben Románia széles jogokat biztosít a magyarságnak, a lobogó konfliktusgerjesztő.
Megérkezett a bírósági indoklás, mely arra ad magyarázatot, hogy mitől lehet törvénytelen a székely zászló kitűzése a Kovászna megyei tanács épületében – írja a Főtér.
A zászlót még februárban adományozta Kulcsár-Terza József, a Magyar Polgári Párt önkormányzati képviselője a megyei közgyűlésnek, ez után a lobogót ki is tűzték a díszteremben. Egy következő tanácsülésen pedig az adományt határozatban fogadta el a testület. Ám Sebastian Cucu prefektus közigazgatási bíróságon támadta meg a határozatot. A bírói döntés alapfokon a zászló eltávolítására kötelezte a megyei közgyűlést.
A törvényszék indoklása szerint a zászló adományozása nem törvénytelen, ám az adományt a kitűzés feltételéhez kötötték, ami viszont sérti a törvényt. Megállapították, hogy a teremben levő kék-arany zászló a Székelyföld zászlaja, s mint ilyen, nem lehet jelen a tanácsteremben, ahol csak Románia és az Európai Unió jelképe lehet. Ráadásul miközben Romániában a magyarságnak széles jogokat biztosít a törvény, a Székelyföld zászlajának kitűzése konfliktusgerjesztő.
A Székely Nemzeti Tanács honlapjának tanulmányozása után a törvényszék kifejtette: a szóban forgó szervezet Székelyföld autonómiájáért és kollektív jogokért küzd. Megjegyzi, hogy Romániában nem létezik Székelyföld nevű területi-közigazgatási egység, ezért egy politikai jellegű, jogilag nem létező civil szervezet zászlajaként kezelik a jelképet. Tehát annak semmilyen keresnivalója sincs az ülésteremben.
Kulcsár-Terza Józsefet – nyilatkozata szerint – nagyon meglepte az indokláson, főleg az, hogy egy „nem létező entitás” vagyunk. Hozzátette: az, hogy a zászló kitűzése konfliktusgerjesztő lenne, az minden nemzetközi szabályozásnak ellentmond.