Szoboszlai és Gyökeres karrierjében van egy kapcsolódási pont, ami minden pénznél többet ér
Szoboszlai Zsolt és Stefan Gyökeres döntései meghatározták fiaik pályafutását.
Októberben elindult a 2017-es keresztféléves felsőoktatási felvételi eljárás; a februárban induló képzésekre máig lehet jelentkezni. Bizonyos szakokon továbbra is kötelező az emelt szintű érettségi, és van, ahol több emelt szintű vizsgára is szükség van, hogy felvételt nyerjünk. Újdonság: a 2005 előtt vagy külföldön érettségizetteknek most kiválthatják az emelt szintű érettségit felsőoktatási szakmai vizsgával. A hirado.hu beszámolója.
A pontozási rendszer nem változik
A keresztféléves eljárás során meghirdetett önköltséges alapszakokra és felsőoktatási szakképzésekre azok jelentkezhetnek, akik már rendelkeznek legalább érettségi bizonyítvánnyal, a 2017 februárjában induló állami ösztöndíjas és önköltséges mesterképzésekre pedig azok, akik rendelkeznek a szükséges felsőfokú végzettséggel, vagy 2017 januárjában szerzik meg azt – tájékoztat a hirado.hu.
A pontszámítás alapképzéseken és felsőoktatási szakképzéseken 500 pontos rendszerben történik: a tanulmányi és érettségi pontok (max. 400 pont) mellé max. 100 többletpont kapható. Mesterképzéseken a jelentkezők max. 100 pontot szerezhetnek, a pontszámítás szabályait a felsőoktatási intézmények határozzák meg és teszik közzé a felvi.hu-n.
Bizonyos szakokon már kötelező az emelt szintű érettségi. Ezzel vizsgánként 50, két emelt szintű érettségivel pedig összesen 100 többletpontot szerezhetnek a felvételizők. Az emelt szintű érettségiért azonban csak azok a felvételizők kaphatnak többletpontokat, akik legalább 45%-os eredményt érnek el, és olyan tárgyból tesznek vizsgát, amely a kiválasztott szakon kötelező vagy választható érettségi tárgy.
A jogszabályi minimum ponthatár idén az alap- és osztatlan mesterképzések esetében 280, felsőoktatási szakképzéseknél 240, mesterképzések esetében pedig 50 pont. A ponthatárokat előreláthatólag 2017. január 24-én hirdetik ki.
A felsőoktatási felvételi eljárás pontozási rendszere tehát nem változik – tájékoztatta a hirado.hu-t az Oktatási Hivatal.
Először lesz ágazati szakmai érettségi
Idén azonban először fognak az első évfolyamok érettségizni az ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyakból, meghatározásra került tehát az, hogy ezeket az érettségi vizsgatárgyakat mely szakokon lehet figyelembe venni.
Ezen belül számos vizsgatárgyból vizsgázhatnak a felvételizők, ilyen például a bányászat ismeretek, az építőipari ismeretek, egészségügy ismeretek, a közlekedés, földmérés, nyomdaipar, optika vagy a vegyész ismeretek (a teljes listát itt találja).
Felsőoktatási felvételi szakmai vizsga
Újdonság a 2017-es felvételi rendszerben, hogy az emelt szintű érettségi helyett lesz lehetőség felsőoktatási felvételi szakmai vizsgára is. Ez egy speciális lehetőség az emelt szintű érettségi kiváltására azok számára, akik 2005 előtt, illetve külföldön, külföldi rendszerű középiskolában érettségiztek, vagy nemzetközi érettségit tettek.
Nagyon fontos előfeltétel az, hogy legyen a jelentkezőnek (középszintű) érettségije abból a tárgyból, amelyből ilyen vizsgát kíván tenni. A vizsgáért akár az emelt szintű érettségiért járó 50 többletpontot is kaphatnak a felvételizők.
Egy érettségi tárgyból letett felvételi szakmai vizsgát valamennyi adott érettségi vizsgatárgyat megkövetelő jelentkezésnél figyelembe vesznek. A felsőoktatási felvételi szakmai vizsgát azonban csak egyszer, a jelentkezéskor elsőnek bejelölt felsőoktatási intézményben kell letenni, a vizsga eredményét pedig a többi intézményben, szakon is el kell fogadni.
Aki így szeretne pontot szerezni, kiválaszthatja az E-felvételi során egy listából azokat a vizsgatárgyakat, amelyekből a megjelölt jelentkezési helyeket tekintve emelt szintű érettségi szükséges.
Változás a felsőoktatási intézmények nevében
2015 júniusában jelent meg az a kormányrendelet, amely – felkészülési időt biztosítva –meghatározta azt, hogy 2017-től milyen szakok oktathatók a magyar felsőoktatási intézményekben. A változtatás oka az volt, hogy az oktatási struktúra, a szakok rendszere is alkalmazkodjon a mai követelményekhez – hangsúlyozta az Oktatási Hivatal.
Mint közölték, van több olyan szak, amely egy új szakká olvad össze, és van arra is példa, hogy az osztott alap és mesterképzés 2017-től egy osztatlan képzésen kerül meghirdetésre. Van továbbá arra is példa, hogy egy megszűnő szak új, korszerűsített tartalommal és új névvel kerül meghirdetésre.
A nemzeti felsőoktatási törvény módosítása után a korábbi főiskolák egy részének a neve alkalmazott tudományok egyetemére változott, mert ezen intézmények teljesítették az alkalmazott tudományok egyeteme fogalmának követelményeit - zárul a hirado.hu írása.