Egyensúlyzavar tünetei
Egyensúlyzavarra utalhat kisgyerekkorban az esetlenség, izgágaság, szétszórtság, fáradékonyság, félremutatás, félrejárás, a csökkent izomtónus, a lábak összeakadása, mozgásfejlődési késések, óvodáskorban félelem a magasságtól, lengéstől, mozgólépcsőtől, lifttől, a hátrafelé vagy váltott lábbal való járás elsajátításának hiánya, a rossz térérzékelés és téri tájékozódás, a túlzásba vitt mozgásos játékok, és a számlapos óra leolvasásának nehézsége. Ha ezeket a tüneteket figyelmen kívül hagyja a szülő, a gyermek pedig nem kap segítséget időben, akkor a későbbiekben figyelemzavar, olvasási és írási nehézség, magatartászavar, valamint mozgáskoordinációs zavar alakulhat ki.
Fejlesztő játékok
Csecsemőkorban a legfontosabb, hogy adjunk elegendő teret a gyermeknek a mozgáshoz, a fejlődéshez. Ne feledjük: a baba ringatása, simogatása jótékonyan hat az idegrendszerre, ez pedig kedvez az egyensúlyozó rendszernek is. Nem szabad siettetni a mozgásfejlődést (például járni tanítani a még mászó gyereket), hagyni kell, hogy az idegrendszer érésének megfelelően történjenek a nagymozgások (kivéve, ha egy mozgástípus gyakorlása fél évig vagy tovább eltart, ekkor érdemes feltárni az okokat). Az egyensúlyozó rendszer erősödéséhez kiváló eszköz a hinta, a bordásfal, a gyűrű, a lengő nyújtó, a gumikötél, a gimnasztikai labda, a csúszda, a tornaszivacs, a gördeszka, a roller, a futóbicikli, a háromkerekű, az egylábú szék, a gólyaláb, a hullahopp karika, a zsámoly, és a gerenda. Ezekkel otthon és a szabad levegőn egyaránt játszhatnak a gyerekek.
Ha van a családban hosszú fonal vagy kötél, akkor a vonalon járás gyakorolható lábujjhegyen, sarkon járással előre és hátra, majd féllábon szökdeléssel lehet folytatni. Gallyakat és köveket is lerakhatunk, így a gyermekek megpróbálhatnak ezeken egyensúlyozva előre haladni. Ha párnákkal játszunk, akkor azok képezhetnek akadályt. Ezeket egy lábon kell átugrani; akár 4-5-öt is, majd a másik lábon ugorva visszafelé igyekezni. A hullahopp karikába való szökdelés is jó móka. Először legyen egy helyben ugrálás a földön elhelyezett karikában, majd ki és be a karikából, végül karikáról karikára. Ki lehet még próbálni a padon csúszást. Itt a feladat, hogy hasalva, csak a karok segítségével kell végig kúszni a padon. Az egyensúlyt kiválóan fejleszti az ugróiskola is, levezetésképpen pedig a gimnasztikai labdán való rugózást ajánljuk egyenes háttal.