Csakugyan, alkalmasint felérhet egy szociológiai tanulmánnyal az orvosi rendelőkben elhangzott panaszáradatok vagy beszélgetések befogadása. Ugyanakkor nyilván nem mindegy, hogy a családorvos — jelen esetben Ön — Budapest XII. kerületében, a Hegyvidéken vagy egy nyírségi faluban szerzi ilyen irányú tapasztalatait…
Természetesen, országos szinten nagyok a különbségek, bár el kell mondanom, hogy talán sokak számára meglepő módon az én praxisomban is megfordult rengeteg olyan szociálisan elesett ember, akik egyáltalán nem testesítik meg a köztudatban létező hegyvidéki polgár képét.
Milyen főbb célkitűzésekkel vette át a család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkári posztot? Mit várnak Öntől, mit vár Ön saját magától ezen a területen?
Novák Katalin államtitkár asszony felkérését örömmel fogadtam el, hiszen a család- és népesedéspolitika rengeteg ponton mutat átfedést az eddigi munkámmal. Példaként említem a kora gyermekkori ellátással kapcsolatos területet, a védőnői rendszert, illetve az idősügyet, ugyanis mindegyiknek komoly népegészségügyi jelentősége is van. De az is fontos a munkám szempontjából, hogy Magyarországon közismerten tragikusak a demográfiai mutatók, annak ellenére, hogy az utóbbi négy-öt esztendőben a kormányzati intézkedéseknek is köszönhetően elindult egy pozitív trend. Helyettes államtitkárként szeretném az erre irányuló jobbító munkát segíteni, hogy javuljanak azok az előrejelzések, amelyek elég sanyarú népesedéspolitikai képet vetítenek Magyarország elé.
A közelmúltban a Nézőpont Intézet szervezett egy család- és népesedéspolitikai régiós konferenciát, ahol elhangzott, hogy a kelet-közép-európai régió népesedéspolitikai szempontból sajátos része az Európai Uniónak. Eltérő gondok sújtják, például az elvándorlás és az említett népességcsökkenés…
Ehhez azért hozzá kell tenni, hogy az idősödő jóléti társadalom fogyó népessége össz-európai probléma. Ugyanakkor a kelet-közép-európai régióban, és persze itt, Magyarországon meg kell küzdeni az unión belüli munkaerő-migráció jelenségével is, amely elszívja a munkára és családalapításra képes lakosság egy részét. Ezekre a kérdésekre minden régiós ország keresi a választ. De azt kell mondjam, hogy ebben a tekintetben Magyarország az elmúlt években pozitív példává vált, hiszen nálunk a családtámogatások rendszerében olyan előremutató változások álltak be, amelyeknek remélem, hosszabb távon is lesz a gyümölcse.