Ezer euró, készpénzben – kétségbeesett ötlettel állt elő Magyarország szomszédja
Ausztriában 2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menedékjogot.
Az osztrákok többsége támogatja a burka betiltását egy friss felmérés szerint – közölte az MTI.
Hétszáz osztrák megkérdezett 66 százaléka nem engedélyezné a burkát, vagyis a szem kivételével az egész arcot és a testet elfedő muszlim női viseletet. Az ellenzők 41 százaléka „feltétlenül”, 25 százaléka „inkább” az elfátyolozás ellen foglalt állást Peter Hajek közvélemény-kutató intézetének felmérésében. A válaszadók 31 százaléka elutasította az öltözet szabályozását, 12 százalék határozottan a tilalom ellen foglalt állást. A felmérésben résztvevők három százaléka nem nyilvánított véleményt a kérdésben.
Ausztriában még augusztus közepén kezdődött vita a viselet betiltásáról. Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter szerint a burka viselése határozottan gátolja az integrációt. Párttársa, Wolfgang Sobotka belügyi tárcavezető a burka általános betiltását alkotmányjogilag tartotta problémásnak. Úgy vélte: alkalmi jelleggel korlátozni lehetne a viseletet, például autóvezetésnél, utazásnál vagy tüntetésen való részvétel esetén.
A burka tiltásáról szóló szabályozást helyes lépésnek nevezte Norbert Hofer, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) államfőjelöltje egy vasárnapi lapinterjúban. Ausztriában a nőknek és a férfiaknak egyenlő joguk van, a burka pedig a nők elleni erőszak egyik formája - szögezte le az Österreich című lapnak a szabadságpárti politikus.
Nem ért egyet a burka viselésének betiltásával Christian Kern osztrák kancellár. A szociáldemokrata kormányfő korábban megfogalmazott meglátása szerint a beilleszkedést ez nem segíti elő érdemben. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) azonban megosztott a kérdésben. Andreas Schieder frakcióvezető támogatná a néppárti javaslatot, amennyiben annak megvalósítása „értelmes és hatásos” lesz. Hans Niessl burganlandi tartományvezető, szociáldemokrata politikus is kiállt a burka betiltása mellett.
Ausztriában az év eleji adatok szerint nagyjából 600 ezer muszlim él. Becslések szerint 15 év múlva 900 ezren lesznek, és a 8,5 milliós lakosság tíz százalékát teszik ki. 1991-ben 160 ezer, a hetvenes évek elején pedig 23 ezer muszlim volt az országban.
Ausztriában nem szabályozzák az utcai megjelenést, sem az arc elfátyolozását. Azonban egyes esetekben, például a személyek gyanús viselkedése esetén felülbírálhatják az általános gyakorlatot. A gyülekezési törvény kilencedik paragrafusa pedig arról rendelkezik, hogy nyilvános eseményeken, tüntetéseken és futballmeccseken eltakart arccal nem lehet részt venni.
Az egész testet elfedő fürdőruha, a burkini viselését eddig az alsó-ausztriai Melk, Korneuburg és Hainburg fürdőiben tiltották be.