Hivatalnokokból álló bűnszövetkezetre csaptak le Romániában – jó pénzért árultak iratokat ukránoknak és moldávoknak
Falusiakat is bevontak az „üzleteikbe”.
Schiffer András, az LMP frakcióvezetője szerint a büntető törvénykönyben lévő hiányosságok miatt született meg a felmentő ítélet a vörösiszap-ügyben, éppen ezért az LMP törvénymódosító javaslatot ad be. Eszerint a környezet- és természetkárosítás bűntettét az is elkövetné, aki nem teljesítette ellenőrzési kötelezettségét.
Az LMP a kolontári iszapömléssel kapcsolatos első fokú, sokak által bírált ítélet meghozatala után ismét benyújtotta azon törvénymódosító javaslatát, amely hasonló esetekben büntetné a nem megfelelő ellenőrzést.
Schiffer András társelnök-frakcióvezető szerdai budapesti sajtótájékoztatóján bírálta a felmentő ítéletet kifogásolókat és azt hangsúlyozta: a törvényhozónak a törvényekkel kell foglalkoznia és nem bírósági ítéletekkel. A politikus a jogalkotó felelősségének tartotta olyan jogszabályok megalkotását, amelyek alapján a bíróságnak el kell marasztalnia a felelőtlen vagy akár korrupt hivatalnokokat.
Kifejtette: a 2010-ben benyújtott javaslatukhoz hasonlóan a büntető törvénykönyvben kiegészítenék a környezet- és természetkárosítás tényállását. Eszerint a bűntettet az is elkövetné, aki nem teljesítette felügyeleti, ellenőrzési kötelezettségét akár állami alkalmazottként, akár egy cég ellenőreként. Az LMP azt is követeli, hogy a hivatalos eljárás körében elkövetett vesztegetés is legyen önálló tényállás a Btk.-ban – fűzte hozzá.
Sallai R. Benedek LMP-s országgyűlési képviselő sérelmezte, hogy a környezetkárosítás lényegesen nagyobb számban fordul elő, mint ahány eljárás indul ilyen esetekben.
Beszámolt arról is: pártja vizsgálja a környezeti felelősségbiztosítás bevezetésének lehetőségét annak érdekében, hogy a környezetet veszélyeztetve működő vállalatok hozzájáruljanak a károk felszámolásához. Ahogy fogalmazott: a profitnak mindig van gazdája, a károknak sosincs, azt mindig az adófizetők állják.