Végképp embertelenné vált a toborzás Ukrajnában: gázt engedtek egy autóban ülő férfira
Saját honfitársaikat küldik minden eszközzel a halálba az ukrán toborzók. Gyomorforgató jelenetek.
A Belügyminisztérium rendkívüli sajtótájékoztatón utasította vissza azt a támadást, ami a pénteki és szombati akciók kapcsán érte a rendőrséget és a Terrorelhárítási Központot. Pintér Sándor szerint a sajtóban összemosták a két esetet, miközben azok között nincs kapcsolat, amivel gyakorlatilag félrevezették a közvéleményt.
Nemtelen támadás érte a rendőrség és a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársait – erről Pintér Sándor belügyminiszter a TEK által végrehajtott hétvégi elfogással összefüggésben tartott pénteki budapesti sajtótájékoztatóján beszélt, hozzátéve: reményei szerint mindez tudatlanságból ered. A tárcavezető ezzel indokolta rendhagyó sajtótájékoztatóját, hangsúlyozva: folyamatban levő büntetőeljárásról a tárca irányítása alá tartozó rendőrség tartózkodott eddig nyilatkozni, mert nem akarta befolyásolni a büntetőeljárást, a sajtó nyilvánosságával az elkövetőket, a gyanúsítottakat és a tanúkat sem.
A két elfogással összefüggésben idézte Hajdu János sajtónyilatkozatát, a TEK főigazgatója azt mondta: „Mindenekelőtt hadd jelezzem önöknek, hogy két különböző esetről van szó, időben és térben is különbözik a két eset egymástól. Az egyik pénteki, a másik szombati művelet része. Ez idáig semmi nem bizonyítja, hogy a két ügy között kapcsolat van”. A miniszter szerint a sajtóban ennek ellenére a két ügyet összemosták, „habot vertek körülötte”, a „közvéleményt félre kívánták tájékoztatni”. Pintér Sándor leszögezte: sikeres, eredményes rendőri tevékenység volt, amelyet a TEK végrehajtott.
Pontos volt a füles a bombákról
A sajtótájékoztatón bemutattak olyan eszközöket, amilyenek a főváros felé tartó Fiat Tipóban hatástalanítás nélkül hevertek. A belügyminiszter hangsúlyozta: pontos volt az autó szállítmányáról az információ. Ráadásul ezt egy nappal azután kapta a TEK, hogy információja volt arról, az ország védett vezetői közül valaki ellen támadást akarnak végrehajtani. A miniszter elmondta: a kocsiból instabil anyagokat foglaltak le, amelyek több évtizedig voltak a földben.
Pintér Sándor szerint a döntés egyszerű volt: meg kellett akadályozni, hogy a kocsi a főváros területére érkezzen és akarva vagy akaratlanul olyan veszélyhelyzetet idézzen elő, amelyben több ember meghalhat, megsérülhet. Helyes, következetes, szakszerű volt a TEK cselekedete – jelentette ki. Felidézte: még országos főkapitány volt, amikor 1993 szeptemberében, a III. kerületi Jós utcában felrobbant a mosógépben tárolt pirotechnikai eszköz, és hét ember halálát okozta. 2011-ben pedig a saját garázsában halt meg egy férfi hasonló robbanás miatt.
A „forradalom eszközei”
A hétvégi másik esetről, amelyben két embert fogtak el, azt mondta: a védett személyekkel kapcsolatos információgyűjtés során jutottak el hozzájuk. Operatív eszközöket használtak – mondta a miniszter, és idézte a gyanúsítottakat: „meg kell győzni a mostani vezetőket, hogy adják fel a hatalmukat. A meggyőzés lehet persze egy darab ólom formájában, a fejbe”, „végre fegyvert fogunk, kinyírják az összes rohadék alacsonyrendű génhulladékot maguk közül, együtt a kormányokkal, akik ma hatalmon vannak”. Hozzátette: „bizonyos szóösszetétel után, amelyik a kivégzésekről szól, elmondják, hogy azok, akik ma a törvényeket hozzák, birkák, buták, közönséges bűnözők és hazaárulók és kivégzendők”.
A „forradalom eszközének” tartja magát valaki, aki sorozatlövő fegyverekkel, jelentős lőszermennyiséggel, hangtompítóval felszerelve indul „egy kiszámíthatatlan útra” a fővárosban – jellemezte a helyzetet a miniszter.
Pintér Sándor egyértelműnek nevezte, hogy a két ügy közötti összefüggést vizsgálni kell, bár most úgy tűnik, nincs összefüggés közöttük.
A belügyminiszter úgy fogalmazott: 1991-ben elhatározták, hogy pártsemleges rendőrséget csinálnak, ezt ő élethivatásának tartja, és azt kérte: a pártpolitikusok a továbbiakban tartózkodjanak attól, hogy politikát csináljanak a rendőri tevékenységből, mert így lesz biztonságban Magyarország.
Kormánytaggal akartak végezni?
Tasnádi László, a tárca rendészeti államtitkára a sajtótájékoztatón azt mondta: kormánytagot akart „kivégezni” a TEK által a hétvégén elfogott, azóta előzetes letartóztatásba helyezett két férfi. A szélsőséges nézeteket valló gyanúsítottak egy laza szerveződésű, „hadsereg” elnevezésű csoporthoz tartoztak – ismertette.
Az államtitkár az MTI kérdésére azt mondta: kérdéses számára, miért nem került előzetes letartóztatásba az a négy ember, aki autóval a robbanásveszélyes eszközöket szállította a fővárosba, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartják a bíróság döntését. Hangsúlyozta: egyelőre csak egy előzetes szakértői vélemény áll rendelkezésre, a végleges karácsony környékére várható. Szerinte ezzel magyarázható, hogy a bíróság a szabadlábra helyezés mellett döntött.
Kérdésre válaszolva azt mondta: a teljes Széll Kálmán teret ki kellett volna üríteni, ha ott találnak ilyen mennyiségű robbanóeszközt.
Veszélyesek voltak a bombák
Huszák András, a Készenléti Rendőrség tűzszerész szolgálatának osztályvezetője a sajtótájékoztatón elmondta: ötkilónyi robbanótest volt az autóban, és az egyik tüzérségi gránát robbanószert, robbanóanyagot is tartalmazott.
Aki ilyen eszközt a kocsijába tesz, nemcsak a saját testi épségét veszélyezteti, hanem a környezetéét, a többi közlekedőét is. Komoly következményei lehettek volna, ha például hátulról belerohannak ebbe az autóba, és kigyullad. A detonátorok olyan állapotban voltak, hogy a tűzszerészek nem szállították volna el ezeket az eszközöket, hanem a helyszínen semmisítették volna meg – hívta fel a figyelmet. Hozzátette: ezeket a robbanóeszközöket arra tervezték, hogy embereket öljenek, harci járműveket semmisítsenek meg velük, és erre a célra tökéletesen alkalmasak is.