Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
A HVG-ORAC 2013-ban és 2014-ben 186,6 millió forintért adott el CD-ket a Budapesti Ügyvédi Kamarának. Részben ez az üzlet lehet az oka, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda hűtlen kezelés gyanújával nyomozást indított az ügyben.
Részben a HVG-ORAC Kft.-vel kötött szerződések lehetnek annak hátterében, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda hűtlen kezelés gyanújával nyomozást indított a Budapesti Ügyvédi Kamarán történt kifizetések miatt. A nyomozás tényéről a Magyar Nemzet számolt be, a lap azonban nem írja: a HVG-cégcsoportba tartozó HVG-ORAC 2013 áprilisában 5800, majd 2014 februárjában újabb 11 ezer, jogi kommentárokat tartalmazó CD-t volt képes értékesíteni a kamarának, együttesen 186,6 millió forintért. Erről még idén tavasszal számolt be Papp Géza, a kamara főtitkára - arról akkor a Népszabadság írt részletesen.
Az üzlet már csak azért is érdekes volt, mert mindeközben 2013 júniusában 1475, majd szeptemberben további 4425 CD-t vettek az OPTEN Kft.-től is – az 5900 OPTEN-CD-ért több mint 57 millió forintot fizetett a nem egészen hétezer tagot számláló kamara. Majd' 23 ezer CD alig hétezer tagnak úgy ráadásul, hogy az internetes változatra is előfizettek. A korongok szükségessége tehát erősen kérdőjeles volt, amint arra Papp már tavasszal felhívta a figyelmet.
A kamara akkor úgy reagált, hogy a főtitkár által kifogásolt kifizetésekkel minden rendben van, már csak azért is, mert minden döntést és így minden kifizetést is közgyűlési felhatalmazás alapján, az elnökség tudtával és jóváhagyásával teljesítettek.