Megfejtette az Economist: ezért tombol az antiszemitizmus Európában
A brit lap felismerte a tüneteket, megoldást azonban nem kínált rájuk.
A tehetségelvándorlás Közép-Kelet-Európa egyik legégetőbb kérdése, és a folyamat nem csak egy absztrakt és rideg statisztikai számokba burkolt jelenség. Erről a témáról szervez konferenciát Budapesten, szeptember 12-13. között „Brain Drain Summer Conference 2015” címmel a Külföldön Tanuló Magyar Egyetemisták Egyesülete (KÜMA) a Független Diákok Egyesülete (NZS) lengyel diákszervezettel együttműködve. Az esemény médiapartnere a Mandiner.
A tehetségelvándorlás Közép-Kelet-Európa egyik legégetőbb kérdése. Az Európai Unióhoz való csatlakozás és a munkaerő mobilitásának növekedése egyre egyszerűbbé teszi, hogy e régió – köztük Magyarország – fiataljai nyugatra vándoroljanak jobb megélhetést, életkörülményeket és más kihívásokat keresve.
A folyamat nem csak egy absztrakt és rideg statisztikai számokba burkolt jelenség: az agyelszívás átalakítja, hogyan gondolkodunk a társadalomról, kezdve a családtól a kis helyi közösségeken, településeken át egészen országos, régiós szintig. Rányomja a bélyegét az egyes vállalkozások potenciáljára és sikerességére és átalakítja, hogyan szemléljük a tehetséggondozást és személyes fejlődést. Megváltoztatja, hogy hogyan látjuk magunkat, mint egyént, s azt is, hogy mit gondolunk magunkról, mint magyarról, európairól, emberről.
Ezeket a témákat és kérdéseket járják körbe a szeptember 12-13. közt megrendezésre kerülő „Brain Drain Summer Conference 2015” elnevezésű konferencián, amelyet a Külföldön Tanuló Magyar Egyetemisták Egyesülete (KÜMA) a Független Diákok Egyesülete (NZS) lengyel diákszervezettel közösen rendez, a Magyar-Lengyel Nem-kormányzati Együttműködési Program anyagi támogatásával.
A konferencia első napján az egyének és vállalkozások szintjén vizsgálják meg a folyamatot és következményeit, míg a második napon a tehetségelvándorlás országos és régiós szintű hatásait fogják elemezni. A délelőtti panelbeszélgetéseken magyar és lengyel szakértők fognak beszélgetni – a vita angol nyelven zajlik majd. A panelbeszélgetések után lehetőség lesz nézői kérdések feltevésére is.
A részletes program megtalálható a Facebookon.
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amelyet itt lehet megtenni.
*
Brain Drain Summer Conference 2015
Időpont: szeptember 12-13.
Helyszín: Balassi Intézet (51 Somlói út, Budapest, 1016)
A Külföldön Tanuló Magyar Egyetemisták Egyesülete (KÜMA) a tudás – közösség – jövő hármas mottója köré épül föl. Célja, hogy külföldi tapasztalathoz juttasson minél több magyar fiatalt, hogy azt a későbbiekben hazatérve Magyarországon kamatoztassák.
A Brain Drain Summer Conference 2015 megrendezésével szeretnék elősegíteni a tudáselvándorlással kapcsolatos vitákat, megismerni a várható trendeket és az azokra adható válaszokat.