Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
Először (és talán utoljára) idén, május 31-ig kellett közzétennie számviteli beszámolóikat az ügyvédi irodáknak. A Mandiner.jog átnézte a legtöbb ügyvédet foglalkoztató irodák adatait, és ezek alapján összeállította a tíz legnagyobb iroda listáját. Teljes árbevételét tekintve a Horváth és Társai DLA Piper vezeti a listát, azonban az Andrékó Kinstellar a legnagyobb, ha a belföldi bevételt nézzük. Mivel az Országgyűlés kedden módosította a jogszabályt, könnyen lehet, hogy már csak pár napig elérhetőek a mérlegek és az eredménykimutatások.
Régóta érdekli a jogászokat, hogy melyek lehetnek a legnagyobb forgalmú ügyvédi irodák Magyarországon, azonban csak hozzávetőleges listák készültek, mivel az irodák gazdálkodási adatai nem voltak nyilvánosak – egészen mostanáig. Az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény 68. § (8) bekezdésének 2013-as módosítása nyomán ettől az évtől kezdve az ügyvédi irodáknak május 31-ig kellett – illetve sok esetében csak kellett volna – leadniuk a 2014. évre vonatkozó számviteli beszámolójukat, abból a célból, hogy azt a területi kamara nyilvánosságra hozza.
Az ügyvédi irodák egy része azonban nem tett eleget e kötelezettségének. Egy neve elhallgatását kérő, jogászként dolgozó informátorunk szerint sok ügyvéd biztosra vette, hogy a törvényi előírás rövidesen megváltozik, ezért el sem küldték a szükséges adatokat. A szabály bevezetésekor ugyanis az ügyvédi közvélemény nem volt boldog attól, hogy – a gazdasági társaságokhoz hasonlóan – mérlege és eredménykimutatása transzparenssé válik. Az ő lobbijuk eredménye lehet, az Országgyűlés kedden elfogadta azt a javaslatot, amely kivette a törvényből a fenti előírást. Ez a törvénymódosítás azonban nem lépett még hatályba, ezért a Budapesti Ügyvédi Kamara honlapján most még mindenki megtekintheti azon irodák számviteli beszámolóit, akik eleget tettek az előírásoknak, és beküldték azt a kamarának.
Az elérhető adatok alapján a legnagyobb és legismertebb budapesti ügyvédi irodák nettó árbevétele 2014-ben a következők szerint alakult:
Elképzelhető, hogy a listában helyük lenne, de a Budapesti Ügyvédi Kamara honlapján fellelhető információk szerint nem tették közzé beszámolóikat a Lakatos, Köves és Társai; a Réczicza Dentons Europe LLP; a Szecskay és a Világi-Hajdu ügyvédi irodák.
A nagy érdeklődésre számot tartó büntetőügyekben eljáró, a nyilvánosságban legtöbbet szereplő ügyvédek irodái közül is akad jó pár, akik nem tettek eleget közzétételi kötelezettségüknek, így például Mester Csaba, Ruttner György és Zamecsnik Péter beszámolója sem érkezett meg a kamarához. Magyar György és Bárándy Péter irodái viszont teljesítették törvényi kötelességüket: előbbi 103, utóbbi 59 milliós nettó árbevételt könyvelhetett el tavaly.
*
Az összeállításunkhoz felhasználtuk a Chambers & Partners listáját a legnagyobb európai irodákról. Az egyéni ügyvédként, tehát nem irodában dolgozó ügyvédeknek nincs közzétételi kötelezettségük (hasonlóan az egyéni vállalkozókhoz), így ők nem szerepelnek.
Illusztráció: Budapesti Ügyvédi Kamara