Az egészségügy, az ápolók helyzetéről és az ezen a napon tartott demonstrációjukról, valamint az agrárkárokról és Salkaházi Sára mártíromságáról volt szó kedden napirend előtt az Országgyűlésben
LMP: A kormány előbb ad stadionokra pénzt, mint az emberek gyógyítására
Ikotity István (LMP) az ápolók nemzetközi napján arról beszélt, hogy a magyar egészségügy ma hasonló problémákkal néz szembe, mint annak idején Florence Nightingale brit ápolónő: túlterheltség, eszköz- és gyógyszerhiány. Szerinte hatezer ápoló hiányzik az egészségügyből, a fizetésük nemzetközi összehasonlításban is nagyon alacsony, a múlt héten bejelentett béremelés pedig édeskevés. Úgy fogalmazott: szégyellje magát az a kormány, amely előbb ad üresen álló focistadionokra, gazdagoknak adókedvezményre tíz- és százmilliárdokat, mint az emberek gyógyítására. Az LMP-s képviselő erőt és kitartást kívánt minden demonstrálónak.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára szerint az egészségügyi bérek 2006 és 2010 között szakadtak le, a mostani kormány viszont a legfontosabbnak az alapellátásban dolgozók bérének emelését tartotta, de fontosnak nevezte az ápolók bérfejlesztését is. Elmondta, hogy a jövő évi költségvetés keretében 43 ezer kórházi ápoló alapbérébe épül be a mozgóbér, ez 15 milliárd forintos pluszforrást jelent. 17 ezer orvos is részesülhet ebből a támogatásból – jegyezte meg.
MSZP: Nincsenek megfizetve és túlterheltek az ápolók
Korózs Lajos (MSZP) is megemlékezett az ápolók napjáról, felhívta túlterheltségükre a figyelmet. Mint mondta, a statisztikai hivatal szerint az átlagjövedelmük 97 ezer forint, ami 40 ledolgozott év után sem éri el a bruttó 160 ezer forintot. Szóvá tette az egészségügyi dolgozók kivándorlását. Ismertette a szakdolgozók követeléseit, ezek között például az szerepel: fogadjanak el ágazati stratégiát az élet- és munkakörülmények javítására, vezessék be szakdolgozói életpályamodellt, azonnal kezdjék meg a bértárgyalást.
Rétvári Bence válaszában elmondta, hogy Zombor Gábor egészségügyi államtitkár átvette a szakdolgozók követeléseit. Ugyanakkor nagy bátorságnak nevezte, hogy az MSZP béremelést követel, miközben 2008-ban kormányon 8 százalékkal csökkentette az egészségügyi dolgozók bérét. Mint mondta, az utóbbi években diplomás egészségügyi szakdolgozóknak 41 ezer forinttal nőhetett a bére. Arról is beszélt, hogy míg négy éve 1200 volt azoknak az orvosoknak a száma, akik külföldi munkavállaláshoz igazolást kértek, most ez a szám 948.