Elhunyt Philip Potter, az Egyházak Világtanácsának harmadik főtitkára

2015. április 02. 16:33

Elhunyt Dr. Philip Potter, az Egyházak Világtanácsának harmadik főtitkára. 93 évet élt. A metodista lelkész 1972 és 1984 között vezette a világszervezetet – írja a Református.hu.

2015. április 02. 16:33

Elhunyt Dr. Philip Potter, az Egyházak Világtanácsának harmadik főtitkára – írja a Református.hu. A 93 évet élt metodista lelkész 1972 és 1984 között vezette a világszervezetet.

Potter 1921-ben született Dominikán és már fiatalon aktív szerepet vállalt az ökumenikus mozgalomban. Először a karibi térség keresztyén diákmozgalomban tevékenykedett, 1948-ban az EVT amszterdami alakuló ülésén és az 1954-es Evenston-i nagygyűlésén ifjúsági delegáltként szerzett tapasztalatokat – fogalmaz a református Külügyi Iroda közleménye.

A németországi Lübeck városában március 31-én elhunyt ökumenikus vezető életútja rendkívül gazdag. 1944-1948 között Jamaicán és Londonban folytatta teológiai tanulmányait. 1950-ben már a Karibi térség metodista egyházának szuperintendensévé választották. Négy évre rá Genfbe költözött, hogy az EVT ifjúsági részlegének titkáraként dolgozzon. 1960-1968 között a Keresztyén Diákok Világszövetségének elnökeként szolgált, 1967-1972 között pedig az EVT Világmissziós és Evangelizációs Bizottságának titkára volt.

Potter, aki Magyarországra is többször ellátogatott, az EVT első főtitkára volt, akit egy frissen függetlenné vált korábbi gyarmat országból választottak meg. Működésének egyik legemlékezetesebb eredménye az úgynevezett Limai Dokumentum, a keresztség, úrvacsora és lelkészi szolgálat kapcsán megfogalmazott konszenzus dokumentum elfogadása, illetve az apartheid és általában a rasszizmus elleni bátor fellépése volt.

Potter jelentős szerepet vállalt a gyarmati korszak utáni keresztyén misszió és evangélizáció lényegéről folytatott vitában, a kelet-nyugati ellentétek közepette az egyházak béke melletti kiállásában és az ökológiai krízis elleni kampányban. Főtitkársága alatt az EVT támogatta a különböző keresztyén hagyományokra és az egyházak eltérő hitvallásaira épülő spiritualitás, közös imádságok és egyházi zene új formáinak kialakítását – teszi hozzá a közlemény.