Bíztató eredménnyel zárult viszont egy japán és amerikai kutatók által végzett állatkisérlet, melynél egy egyszerű és könnyen hozzáférhető vegyület, a kurkuma alapanyaga képes volt visszafordítani a végzetes agyi folyamatokat. A Vanderbilt Egyetem és a Sigai Orvosi Egyetem tudósai kísérleteik eredményeit a Journal of Alzheimer's Disease legújabb számában ismertetik.
Az Alzheimer-kór az időskori elbutulás leggyakoribb formája, amely a gondolkodási és megismerési funkciók beszűkülésével, magatartásváltozással, valamint gyors leépüléssel jár. A betegségnél az agy körülhatárolt részein, a halánték– és a homloklebenyben, valamint a hippokampuszban egy kóros fehérje, a beta-amyloid szaporodik fel, amely az idegsejtek sorvadását, pusztulását okozza – olvasható a ScienceDaily hírportálon.
Az Alzheimer-kór kezelésének szempontjából kulcsfontosságú olyan kis molekulák kifejlesztése, amelyek képesek átjutni az úgynevezett vér-agy gáton.
Ez az „őrző-védő" szolgálat arra hívatott, hogy meggátolja toxikus molekulák bejutását az agyba, megóvja az idegsejteket ezek káros hatásától. Ugyanakkor a vér-agy gát „megvétózza" a neurológiai betegségek kezelésére kifejlesztett specifikus molekulák átjutását is.
Az amerikai Vanderbilt Egyetem tudósai transzgenikus egereken végzett kísérleteik során bebizonyították, hogy egy fluortartalmú kurkumin-származék, az FMeC1-vegyület képes bejutni az agyba, s ott megkötni, majd lebontani a beta-amyloid lerakódásait. A Sigai Orvosi Egyetem kutatói viszont olyan eljárást dolgoztak ki, amellyel hatékonyabban lehet átjuttatni a vegyületet a vér-agy gáton keresztül.
„A kurkumin nagyon egyszerű szerkezetű vegyület, így könnyű volt előállítani a megfelelő analógját. Az eljárás egyszerűsége és olcsósága mellett az FMeC1 további előnye, hogy úgynevezett perfluor-vegyület, amelynek agyi felhalmozódását nem invazív módszerrel, mágneses rezonancia-vizsgálattal lehetett nyomon követni" – magyarázta Wellington Pham, a Vanderbilt Egyetem docense, a tanulmány vezető szerzője.
Ismertetése szerint ebben a formában a kurkumin belélegezhető. „Transzgenikus egérmodellen végzett kísérleteinkben azt is bizonyítottuk, hogy aeroszolos formában a kurkumin sokkal hatékonyabban juttatható be az agyba, mint intravénásan" – mutatott rá Wellington Pham.
A transzgenikus élőlény olyan genetikailag módosított szervezet, amelybe egy másik szervezetből izolált gént (transzgént) juttatnak be. Az így módosított állatok egy részét kutatási célból hozzák létre, hogy a specifikusan megváltoztatott gének hatását elemezzék. Transzgenikus állatok kiválóan alkalmazhatóak modellrendszerként emberi betegségek, illetve azok gyógyításának kutatására is. A kutatásról az MTI adott hírt.