Ezúttal Kanada próbálja megmenteni Ukrajnát
Justin Trudeau bőkezűsége légvédelmi rendszerek képében jelenik meg.
Ha Kijev visszavonja csapatait a Donyec-medence lakott területeiről, akkor a szakadárok készek a tűzszünetre. A szakadárok nem az Ukrajnán belüli föderációban képzelik el az terület jövőjét.
A donyec-medencei felkelők készek felhagyni a harci cselekményekkel, ha Kijev visszavonja csapatait a lakott településektől, vagy ami még jobb, (az önhatalmúlag kikiáltott) „donyecki népköztársaság” egész területéről – jelentette ki a Donyec-medence úgynevezett népfelkelőinek parancsnoka szerdán az orosz államfő béketervére reagálva.
Miroszlav Rudenko az Interfax orosz hírügynökségnek azt mondta, hogy az ukrán csapatok visszavonása esetén „nem lesz semmi értelme a (délkelet-ukrajnai) konfliktus erőszakos megoldásának, és akkor természetesen nem fogunk harcolni”. A délkelet-ukrajnai felkelővezér azt is lehetségesnek tartotta, hogy a szembenálló felek kicseréljék egymással minden foglyukat. Rudenko hozzátette, hogy „a kérdést régóta vitatják az összekötő csoport egyeztetésein, amelyen Andrij Purgin miniszterelnök-helyettes képvisel bennünket. Ha minden megállapodást tiszteletben tartanak, akkor a fogolycsere nagyon is lehetséges”.
Andrij Purgin, az önhatalmúlag kikiáltott, úgynevezett donyecki népköztársaság miniszterelnök-helyettese kedden Moszkvában közölte, hogy nem az Ukrajnán belüli föderációban képzelik el a szakadár terület helyét. „Semmilyen ukrajnai föderációról nincs szó, ez az alap, ebből indulunk ki” – hangsúlyozta. „A másik, hogy be kell szüntetni a háborút (...) a többiről tárgyalhatunk” – tette hozzá.
Az Ukrajna, Oroszország és az EBESZ képviselőiből álló összekötő csoport tagjai hétfőn Minszkben eredménytelenül tárgyaltak, de akkor abban állapodtak meg, hogy pénteken ismét tárgyalóasztalhoz ülnek
Vlagyimir Putyin orosz államfő mongóliai látogatása során, Ulánbátorban jelentette be 7 pontos béketervét, amelyben felszólította a délkelet-ukrajnai fegyveres erőket, illetve a felkelőket, hogy mindkét fél vessen véget az előrenyomulásnak Donyeck és Luhanszk megyében. Putyin a második feltételnek azt nevezte meg, hogy az ukrán hadsereg vonuljon vissza olyan távolságba, amely lehetetlenné teszi a lakott területek elleni tüzérségi támadásokat.
Időközben az úgynevezett donyecki népköztársaság védelmi tárcájánál azt közölték az Interfax hírügynökséggel, hogy ismét felerősödtek a harcok a donyecki repülőtér birtoklásáért. Az ukrán csapatok a tüzérséget vetették be, „egyelőre nincs elmozdulás a pozícióharcban” – tájékoztatták a délkelet-ukrajnai szakadárok az orosz hírügynökséget.