Szankciók? Miről beszélünk? – több mint egymilliárd dollárt fizettek ki Moszkvának amerikai vállalatok
Az Egyesült Államok lett a legnagyobb külföldi adózó az országban.
Az UniCredit, az Erste, a Raiffeisen és az MKB által indított perekben is szeptemberben hirdetnek ítéletet, az Axa keresetét viszont elutasította a Fővárosi Törvényszék. A bankok azért perlik az államot, hogy megdöntsék az egyoldalú szerződésmódosítás tisztességtelensége mellett felállított törvényi vélelmet.
A nyáron elfogadott devizahiteles törvény szerint tisztességtelenek az egyoldalú szerződésmódosítások, de a bankok bizonyíthatják az ellenkezőjét, úgy, hogy pert indítanak az állam ellen. A Fővárosi Törvényszék a napokban több ügyben is szeptemberre halasztotta az ítélethirdetést, így az UniCredit, a Raiffeisen, az MKB vagy az Erste által indított perekben.
Az Axa keresetét viszont az első tárgyaláson elutasította a bíróság szerdán. Az indokolást később teszik közzé, a bíró azonban szóbeli indokolásában kifejtette: az AXA Banknak a per keretében tárgyalt 11 darab ászf-je közül egyik sem felelt meg például az átláthatóság és felmondhatóság elvének, ugyanakkor elmondta: a bíróság egyetért a felperes AXA Bankkal abban, hogy a törvényben rögzített – és a szerződés tisztességességét megalapozó – mind a hét alapelvnek „nagyon nehéz” megfelelni. Hozzáfűzte, hogy ezzel együtt lehetséges a részleges érvénytelenség, legalábbis „dogmatikailag a bíróság álláspontja szerint ez nem kizárható”.
A perekben több bank is kérte, hogy a Fővárosi Törvényszék függessze fel az eljárást és forduljon az Alkotmánybírósághoz, illetve kezdeményezzen előzetes döntéshozatali eljárást az Európai Bíróságnál, a bíróság azonban ezeket az indítványokat elutasította. A bankok azt is felvetették, hogy a devizahiteles törvény, amely utólag tisztességtelennek vélelmezi az egyoldalú szerződésmódosítást, sérti a jogállamiság követelményét és a visszaható hatályú jogalkotás tilalmába ütközik. A legtöbb bank hangsúlyozta, hogy az általuk használt szerződési feltételek megfeleltek a hatályos jogszabályoknak.