Külföldről támadják a Mandinert, amióta feltártuk, hogy halálra vertek egy kényszersorozott magyar állampolgárt az ukrán toborzók

Az informatikai támadás elhárításán kollégáink folyamatosan dolgoznak.

Egy afgán menekült azért perelte be Ausztriát, hogy ne toloncolják vissza Magyarországra, mert itt sértik a menekültek alapvető jogait. A strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróság viszont nem tartotta megalapozottnak a keresetet. A bíróság szerint a magyar menekültügyben egyáltalán nem olyan rossz a helyzet, hogy az az emberi jogi egyezménybe ütközne.
A magyar menekültügyi rendszer mellett foglalt állást a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróság, igaz az ügy alperese nem Magyarország, hanem Ausztria volt. A felperes egy fiú, aki 16 évesen indult el Afganisztánból és érkezett Európába. Először Magyarországon lépett be az EU területére, de innen tovább ment Ausztriába és ott folyamodott menekültstátuszért. Ausztria visszautasította a kérelmét, mivel a fiú Magyarországon lépett be az EU-ba és az EU-jog alapján így itt kell megindítania az eljárást.
A fiú viszont semmiképp sem akarta, hogy visszaküldjék, ezért az összes osztrák jogorvoslati fórumot végigjárta, végül pedig a strasbourgi bíróságon perelte be Ausztriát. Azzal érvelt, hogy Magyarországon bebörtönzik a menedékkérőket, még akkor is, ha fiatalkorúak. Attól is félt, hogy a magyar hatóságok az ügyének érdemi vizsgálata nélkül automatikusan visszaküldenék Szerbiába. Vagyis azzal érvel Ausztria ellen, hogy olyan országba akarja őt küldeni, ahol sérülnek az alapvető emberi jogai.
A strasbourgi bírság az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának és a Magyar Helsinki Bizottságnak a véleményét is megvizsgálta és úgy találta, hogy a keresetet el kell utasítani. Ugyan vannak problémák a magyar menekültügyben, de a bíróság szerint nem olyan rossz a helyzet, hogy az az Európai Emberi Jogi Egyezménybe ütközne. A magyar szabályok alapján nem küldik vissza automatikusan Szerbiába a fiút, hanem előbb érdemben foglalkoznak a menekültkérelmével. Vagyis Ausztria nem sérti meg a felperes jogait azzal, ha visszaküldi Magyarországra.
A Helsinki Bizottság nem ért egyet az ítélettel, szerintük pont a legfrissebb jelentésüket nem vette figyelembe a bíróság, amelyben többek között azt írják: hiába vannak szabályok például arra, hogy nem szabad fiatalkorúakat menekültügyi őrizetbe venni, ez gyakran mégis megtörténik – írja az Index.