1967-ben lépett elő Nicolae Ceaușescu Románia első számú vezetőjévé
Az 1967-es hatalomra jutásával Ceaușescu megkezdte hosszú és félelmetes uralmát, amely 1989-ig tartott.
Elutasította a Kúria a Politikatörténeti Intézet (PTI) felülvizsgálati kérelmét, így a Nemzeti Levéltárhoz kerül az a több száz folyóméternyi állampárti dokumentum, ami az 1944-89 tartó időszakból származik. A PTI kártérítést követel.
A Kúria elutasította a Politikatörténeti Intézet (PTI) felülvizsgálati kérelmét, ezért a Nemzeti Levéltárhoz kerül a PTI-nek az összes anyaga, ami az 1944 és 1989 közötti időszakból származik. Ez a PTI anyagának kétharmadát jelenti. A több száz folyóméternyi dokumentum a Magyar Kommunista Párt, a Magyar Dolgozók Pártja, a Magyar Szociáldemokrata Párt, a Magyar Szocialista Munkáspárt, valamint más baloldali politikai és társadalmi szervezetek, szakszervezetek iratanyagát tartalmazza – írja a Népszabadság.
A PTI-től azért kerül át a Nemzeti Levéltárhoz az anyag, mert a kormány 2012-ben rekvirálta az anyagot a levéltári törvény módosításával. Az Alkotmánybíróságot többen is megkeresték jogszabályváltozás miatt és arra hivatkoztak, hogy az alaptörvénnyel ellenes a kisajátítási eljárás. Azonban mielőtt az Ab állást foglalhatott volna az ügyben, a levéltári törvény vitát kiváltó passzusát a kormány átemelte az alaptörvénybe.
A 2009 óta közhasznú nonprofit kft.-ként működő PTI főigazgatója, Földes György szerint a Parlamentnek a döntéssel az volt a célja, hogy ellehetetlenítse baloldali kutatóműhely működését. Az intézet állami támogatást 2010 óta nem kapott, a levéltári anyag megcsonkítása a kutatómunkára mér hatalmas csapást. A PTI szerint kisajátítás történt, azonban olyan esetekben az államosított vagyonért kártalanítás jár, így az intézet több mint egy milliárd forint kártalanítást követel az államtól egy strasbourgi perben, ami fedezné az anyag eddigi tárolás költségeit, valamint annak kutathatóvá tételét.