A Szabadság térre tervezett, a német megszállás áldozatainak tiszteletére állítandó emlékmű megépítése ellen tiltakoztak ellenzéki pártok vezetői szombaton Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia épülete előtt. A demonstráción felszólalt Szabó Tímea és Juhász Péter, az Együtt-PM társelnökei, Bokros Lajos, a Modern Magyarországért Mozgalom (MoMa) elnöke, Popper Gábor, a Magyar Liberális Párt (MLP) ügyvivője, Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője és Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke. A szónokok azt hangsúlyozták, hogy ha a „demokratikus pártok” átveszik a főváros vezetését, akkor azonnal eltávolítják a Szabadság térről a készülő „történelemhamisító” emlékművet, és a Szoborparkba száműzik.
A mintegy kétszáz tiltakozó részvételével, a Szabadság téri emlékmű ellen tüntető civilek kezdeményezésére megtartott demonstráción Gyurcsány Ferenc úgy vélekedett, hogy a jelenlegi „basáskodó” hatalomnál „mocskosabb hatalmak” is meg szoktak bukni, csak az a kérdés, hogy mikor és mit hagynak maguk után. Ebben a helyzetben védeni kell a hazafias tisztesség maradékát és támadni mindazt a gonoszságot, ami sugárzik a kormányról. Vagyis nem szabad kompromisszumot kötni, „a gonosszal nem kötünk nagykoalíciót”, mert a jelenlegi hatalom működése ellentétes a magyar érdekekkel.