Időben kell leszállni az ördög hátáról

2014. április 19. 11:29

Az ördög hátán ülünk, és próbáljuk arra vinni, amerre mi akarjuk. De eljön az a pont, amikor le kell szállni az ördög hátáról, különben egy tévedés rabjaként hal meg az ember.

2014. április 19. 11:29
Jókai Anna

Ön hogy éli meg az időskort?

Nehéz. Arról szól, hogy megeméssze az ember, ami vele történt, és próbálja jóvátenni a hibáit. Az ember fiatalon nagyon öntelt és hiú tud lenni, akár bevallja, akár nem. Olyan rossz tulajdonságok ezek, amik nélkülözhetetlenek. Akiből hiányzik a hiúság, semmire nem megy a pályáján. Az ördög hátán ülünk, és próbáljuk arra vinni, amerre mi akarjuk. De eljön az a pont, amikor le kell szállni az ördög hátáról, különben egy tévedés rabjaként hal meg az ember.

A Kossuth-nagydíjjal járó pénzjutalom jelentős részét olyan írók díjazására szánja, akik a magyar irodalom spirituális hagyományát folytatják. Miért tartja ilyen fontosnak ezt a hagyományt?

Ha nem jön rá az ember, mit kezdjen a sorsával, szép lassan fel fogja élni a földet, a levegőt. Nem tudjuk, miért történt a teremtés, de valami okának kellett lennie, ami az egész világegyetemet befolyásolja. Én az életemet tettem erre. Kell, hogy oka, értelme, célja legyen az egésznek. Ezt akartam közölni azzal, amit írtam. Ha ez nincs, minek írunk? A díjat legfeljebb háromévente tervezem kiadni. Nincs olyan sok író, aki ezt a spirituális hagyományt képviselné a magyar irodalomban. A díjalapításon egyébként sokan csodálkoztak, mert tudják, hogy nem krőzusok a gyermekeim és az unokáim sem. A lányom egy óvodát vezet, az egyik unokám egy súlyos baleset következményeit viseli. A fiam vidéken színész. Ott is van két frissen végzett gyerek, akiknek még nem sikerült elhelyezkedni. Volna helye a pénznek. (...)

Mit jelent egyáltalán a spirituális irodalom?

Ez nem irodalmi irányzat, hanem filozófia. Van olyan irodalom, ami tagadja a transzcendenst, és ebből nagyon jó műveket tud létrehozni. És olyan is, amely tiszta, szép, nemes ideákat fordít irodalomba, roppantul közhelyesen. Én olyan szerzőkre gondolok, akik igazán a lét kérdéseivel tudnak foglalkozni, egyéni erővel és megszenvedettséggel, műveikből az derül ki, hogy a világ alapvetően szellemi képződmény. Weöres, Hamvas egy-egy gondolatában minden benne van. Óriási szellemi felfedezés például Hamvasnak az a mondata, hogy »az írás a halálkészültség magasabb foka«, vagy Weöresnek az a sora, hogy »alattad a föld, feletted az ég, benned a létra«. Vagy ott van Kodolányi, akit ma sem úgy ismerünk, ahogy kellene. A paraszti világ naturalista ábrázolójaként tekintünk rá, nem Az égő csipkebokor vagy a legkiválóbb spirituális regény, a Vízöntő szerzőjére. Várkonyi Nándor műveibe elég csak belenézni, hogy észrevegyük, mennyire másképp látja a világot. Nem a matériából indul ki. Nehéz ezt megfogalmazni, és óriási félreértésekre adhat alkalmat. A világirodalomban nagyon határozottan, de sosem tömegeket megmozgatva van jelen ez a vonulat. Shakespeare például óriási beavatott volt. A Macbeth egy beavatási dráma: a gonosz betartja azt a jót, amit ígért, de ebből tragédia lesz. Az ilyen szellemi megfigyelések néha kiváló művekből is hiányoznak. Esztétikai erő nélkül viszont ez a szellemiség sem érvényes. Ha tizenöt éven belül egyszer sem tudja majd a kuratórium odaítélni a díjat, akkor lehet, hogy tévedtem, és senki nem folytatja Magyarországon ezt a hagyományt. Ez azonban nemcsak a magyarság, hanem a létező világ tragédiája is lenne.”

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hajduj
2014. április 20. 18:34
Ahogy olvasom többeteket, látom annak igazságát, hogy Isten dolgairól egyre többen egyre kevesebbet tudnak. Jókai Anna írói munkásságának értékelése nem feladatom, de kedvelem őt. De üdvözlöm a proletárokat, akik a Kádári rendszer sikerét bizonyítják. A gondolatokat lekicsinylik, irigyek, valószínűleg restek is, de szeretnek jól élni, meg ezzel dicsekedni is, ha van kinek. Ez a vágyott szocialista embertípus jellemzője. Jókai Anna jelképével az ördögről viszon nem ebben a formában értek egyett. Mert nem az ember űl rajta, hanem mindenkinek meg van a maga saját ördöge, aki az ő nyakán ül és tanácsaival fülbesúgós módon irányít. Ha ezeket a tanácsokat megfogadja a cipelő és elront mindent, akkor meg vádol. No ezért mondja Kélvin, hogy a lelkiismeret nem Istentől való. :-)
6qwasyx
2014. április 19. 21:50
Vén picsa! Szopja a fidesz bájdorongját.
Pirosz-szka
2014. április 19. 20:58
Kossuth Nagydíj (2014) ...Szép is ez. Ám a legszebb ez: Emberi Méltóságért-díj (2013) Innentől kezdve felejts el!
VerdbenekhyKeményFarkas
2014. április 19. 16:12
"...és valami emberi alakul ki helyette." Sokkal valószínűbbnek látszik, hogy az embertelenség új korszaka van kialakulóban! Ami(aki)egy kicsit is ember(i) lenne, az mostanság ugyanúgy "...rághatja szégyenében ökleit", mint Radnóti! Vagy itt Magyarországon - ez nem is olyan új?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!