Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
A bírósági igazgatás megújítása meghozta gyümölcsét, a korábban nehéz helyzetben lévő Fővárosi Törvényszék az ügyek befejezését, illetve tárgyalások számát tekintve is az országos átlagnál jobban teljesít – mondta Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke a törvényszék összbírói értekezletét követő sajtótájékoztatón.
Az OBH elnöke a Fővárosi Törvényszék összbírói értekezletét követő sajtótájékoztatón azt mondta: a korábban nehéz helyzetben lévő Fővárosi Törvényszék az ügyek befejezését, illetve tárgyalások számát tekintve is az országos átlagnál jobban teljesít. Hozzátette: A kerületi bíróságokon büntető ügyszakban a korábbi 200 helyett idén már jobbára feleannyi ügy van folyamatban egyszerre egy bíró kezén, polgári ügyszakban pedig 200-ról 130-ra csökkent a folyamatban lévő ügyek száma.
A bonyolultabb, nagyobb terjedelmű törvényszéki ügyekben 40-ről 16-18-ra csökkent az egy bíró kezén egyszerre folyamatban lévők száma, részben az igazgatási intézkedéseknek, részben a létszámbővítésnek, részben a jogszabályváltozásoknak köszönhetően – mondta Handó Tünde.
A törvényszék tájékoztatása szerint tavaly 520 ezer ügy érkezett hozzájuk, a befejezések száma 526 ezer volt. A két éven túli peres ügyek száma ezerrel csökkent.
A sajtótájékoztatón ügyáthelyezésekkel kapcsolatos újságírói kérdésekre elhangzott: a néhány tucatnyi, fővárosból vidékre áttett polgári ügy már lezárult. Van ugyanakkor hét büntetőügy, amelyet befejezés előtt visszatettek a fővárosba, miután az Alkotmánybíróság kimondta az ügyáthelyezések alkotmányellenességét.
Miután azonban ezeknél a visszahelyező döntéseknél az érintettek nem élhettek fellebbezési jogukkal, a Fővárosi Ítélőtábla a közelmúltban visszatette ezeket az ügyeket azokra a vidéki bíróságokra, ahol eddig tárgyalták őket. Jelenleg arra várnak, hogy a korábbi visszahelyező döntések elleni fellebbezési jogukkal élnek-e az érintettek.
Időközben a Fővárosi Törvényszék már jelezte, hogy álláspontja szerint nem illetékes ezeknek az ügyeknek a tárgyalásában. Várhatóan majd az Ítélőtáblának, illetve a Kúriának kell döntenie arról, hogy hol folytatják le például a Hagyó-ügy vagy a sukorói ügy büntetőperét.